20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Србија веќе влезе во седмиот бран, епидемиолозите бараат да се врати задолжителното носење маски

НАЈЧИТАНО

Сегашната епидемиолошка состојба во Србија бара да се донесат барем минимум мерки, како задолжително носење маски во затворени простории, јавниот превоз и особено во здравствените установи, што сега само делумно се почитува, вели тој во интервју за порталот Н1. Д-р Славица Плавшиќ, специјалист по белодробни заболувања, предупредува дека Србија веќе влезе во седмиот бран на коронавирус. Соговорникот на порталот Н1 додава дека влошување на епидемиолошката состојба секако може да се очекува наесен, кога луѓето ќе се вратат од одмор и децата ќе тргнат на училиште, како и со полоши временски услови кога луѓето ќе поминуваат повеќе време во затворени простории.

-„Пандемијата не заврши никаде во светот, дури ни во Србија, имавме само мирен период од два-три месеци со многу мал број новозаразени, хоспитализирани и починати луѓе. За жал, во многу европски земји сме сведоци на зголемување на бројот на заразени, дури и хоспитализирани и починати пациенти. Во Србија од ден на ден се зголемува бројот на новозаразени, па може да сметаме дека од почетокот на месецот започна седмиот бран на епидемијата на коронавирус“, наведува Плавшиќ.

Член на Советот на Здружението Обединети против Ковид (УПК) очекува дека во следните седум дена бројот на новозаразени во Србија ќе надмине илјада на дневна основа.

„Бројот на тестирани, како и хоспитализирани и најтешки пациенти на респиратори е главно стационарен, додека бројот на смртни случаи на дневна основа се движи од еден до пет. За среќа, засега тоа се претежно полесни форми, така што влошувањето на епидемиолошката состојба не е придружено со зголемен број хоспитализирани и починати пациенти“, посочува Плавшиќ.

Таа потсетува дека во Европа и Србија, во текот на минатата есен и зима, како и на самиот почеток на 2022 година, доминантен бил сојот делта на коронавирусот, додавајќи дека тогаш застапеноста на тој сој паднала на околу еден процент меѓу циркулирачките варијанти. .

„Доминацијата од февруари ја презедоа омикронските варијанти BA.2.12.1, BA.4 и BA.5, кои се докажани со секвенционирање. За жал, оваа многу важна анализа во Србија многу ретко се прави, а наодите пристигнуваат со задоцнување од еден месец, па овие податоци се базираат на информации од европските земји. „Околу 6 јуни беше објавено дека во Србија се докажани првите случаи на соеви BA.5 и BA.2.12.1 (т.н. стелт или невидлив омикрон), а примероци беа земени од пациенти на почетокот на мај во Нови Сад. “, вели Плавшиќ.

Извор: Н1
Нашиот соговорник нагласува дека подслојките на вирусот омикрон значително се разликуваат од почетниот сој БА.1 омикрон.

„Карактеристиката на сите овие подваријанти е што брзо се пренесуваат (репродуктивниот број е од седум до десет), што го заобиколуваат имунитетот, поприроден од вакцината, што имунитетот што го даваат е слаб и краткотраен, така што е можно. за едно лице да се инфицира неколку пати од омикронската соја подваријанти. Нема простор за паника, но потребна е претпазливост и тестирање за секоја појава на респираторни симптоми, што навистина не се случило во последните недели. „Неопходна е зголемена хигиена на рацете, држење физичка дистанца и вакцинација со постоечките вакцини, особено со првата и втората доза за оние кои досега не биле вакцинирани, како и стимулации за вакцинирање на децата“, подвлекува Плавшиќ.

Главниот фактор на потешката клиничка слика се поврзаните болести
Нејзината препорака е сите постари од 65 години, како и оние со придружни болести, да ја примат четвртата доза од вакцината и да не чекаат да се појави нова, помодерна вакцина бидејќи, како што вели, тоа нема да се случи пред октомври. или ноември.
„Главен фактор за развој на тешка клиничка слика кај Ковид се придружните болести, а возраста е во помала мера. Фактот дека сериозноста на болеста се чинеше дека се зголемува со возраста е само последица на фактот дека бројот и тежината на придружните болести се зголемуваат со возраста. Во Србија процентот на целосно вакцинирани е под педесет проценти, што е апсолутно недоволен за развој на колективниот имунитет. Најдобро би било да се зголеми процентот на вакцинирани со првата и втората доза, но во таква атмосфера и целосно занемарување на важноста на вакцинацијата, па дури и на задолжителната, нереално е да се очекува тоа“, рече Плавшиќ, додавајќи дека местата за вакцинација се затворени и вакцинацијата е завршена.

Тој нагласува дека влошувањето на епидемиолошката состојба во овој период „не е за паника, туку е за загриженост и зголемена претпазливост“.

„Во текот на летото веројатно нема да има посилен бран што би можел да се спореди со претходниот. Вирусот полесно и побрзо се пренесува од едно лице на неколку други. Симптомите што обично ги дава не се толку интензивни, но се неспецифични и изгледаат како посилна настинка или грип: треска, кашлица, болки во грлото, слабост, слабост, поспаност, блага конфузија. Кај вакцинираните лица и кај оние кои немаат придружни болести, подобрувањето обично се случува по седум до десет дена, а пациентот потоа полека може да се врати на нормалните активности“, објаснува Плавшиќ.

Мутациите на вирусот доведуваат до сезонски карактер на болеста
Според неа, мутациите на вирусот доведуваат до тоа болеста да добие сезонски карактер и да се регулира и држи под контрола со сезонска вакцина, слична на онаа против грип. Сепак, нагласува Плавшиќ, се уште не сме блиску до таа цел.

„Опасноста од „благиот“ омикрон не треба да се потцени, бидејќи доведува до голем број на заразени луѓе, па затоа многумина можат да имаат многу тешки форми кои бараат хоспитализација и да доведат до смрт. Ова особено се однесува на пациентите кои имаат поврзани болести без разлика на возраста и оние кои не биле вакцинирани“, заклучува Плавшиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО