26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Спречете муви да влегуваат во домовите брзо, лесно и ефтино

НАЈЧИТАНО

Експертите неодамна објавија водич за тоа како природно, евтино, брзо и лесно да ги спречите мувите да влезат во домовите со помош на растенија. Мувите не сакаат босилек и нане, па можете да ги засадите и да ги ставите на прозорските прагови и во близина на вратите.

Експертот за чистење магацини од чешма, Поли Ширер, советува како да ги спречите мувите да се задржуваат во кујната.

Топлината предизвикува зголемување на бројот на мувите, а домашните муви најверојатно побрзо ќе се размножуваат на многу топло време што им одговара, па затоа е добро со превентивни мерки да се запре нивното размножување“, објаснува таа за Мирор, пренесува Вечерњи лист.

Направете свој природен спреј
Мирисите на есенцијалните масла како нане, маточина и лаванда ги одвраќаат мувите за да можете да направите свој природен спреј против муви. Додадете неколку капки од кое било од овие масла во водата во шишето со распрскувач. Едноставно прскајте го спрејот во кујната во текот на денот и мувите треба да останат надвор.

Газираните пијалоци ставете ги во фрижидер
Јаглеродниот диоксид во газираните пијалоци ги привлекува и овошните мушички, па ако ги оставите соковите надвор, тие ќе почнат да се собираат во областа, особено ако имало излевање. Задолжително избришете ги дамките и исчистете ги шишињата за да спречите привлекување муви, а најдобро е газираните пијалоци секогаш да ги чувате во замрзнувач за да ги држите овошните мушички подалеку од нив.

Чувајте ја корпата за отпадоци чиста и сушена со сода бикарбона
Храната што ја фрламе во ѓубре во лето поради топлината побрзо скапува, па привлекува уште повеќе муви. Затоа е важно кофата да се чисти и празне почесто од вообичаено во текот на летните месеци. Можете да посипете малку сода бикарбона на дното на корпата пред да ставите нова кеса за ѓубре, која треба да ги впие сите мириси и течности што истекуваат од кесата.

Не оставајте валкани садови во близина на мијалникот
Поради бурниот распоред, миењето валкани садови често се одложува, а стоењето покрај мијалникот сигурно ќе привлече муви. Затоа ви препорачуваме да ги миете садовите што е можно поскоро во лето за да спречите мувите да се соберат на нив и да пренесат бактерии.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО