2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Спречете го „одмаздливото враќање“ на вирусите: Четири совети за зајакнување на имунитетот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Настинките, цревните и другите вирусни заболувања можеби отсуствуваа во последните две години поради носење маски, одржување на физичка дистанца и други пандемични ограничувања, но оваа зима тие би можеле да имаат „одмазднички“ враќање.

Да се ​​вакцинирате против ковид и грип е одлична работа, но има повеќе што можете да направите за да го зајакнете вашиот имунолошки систем за да се борите против инфекциите.

1 – Пијте доволно вода

Премалку внесување вода ја ослабува природната бариера на слузокожата во грлото, фаринксот и носот, тврди Инго Фробесе, професор на Спортскиот универзитет во Келн.

Во исто време, исто така го ослабува ткивото на белите дробови, што го олеснува животот на патогените микроорганизми.

За секој килограм телесна тежина треба да пиете 30 милилитри течност дневно, по можност вода или незасладен чај. Ако, на пример, имате 70 килограми, тоа значи дека ви требаат 2,1 литри течност дневно.

Froböse вели дека е најдобро да започнете прво наутро и да станете навика да пиете голема чаша вода веднаш по станувањето.

2 – Јадете храна богата со железо, цинк и селен

Семките од сусам, семките од тиква, овесот и леќата имаат нешто заедничко – тие се богати со доволно количество железо и цинк. Овие микронутриенти можат да обезбедат дека нашите Т-клетки, оние што откриваат вируси во телото, ќе функционираат добро.

Селенот, исто така, ја помага одбраната на нашето тело и може да се најде во жолчките, кикиритките, цели зрна и скушата.

Froböse тврди дека со здрава, но разновидна исхрана, не се потребни никакви додатоци.

3 – Направете пократки паузи за одмор

Стресот го оштетува телото, а со тоа и имунолошкиот систем. Го намалува бројот на имуните клетки во крвта и Т-клетките.

Ова е дополнителна причина да си дозволиме на нашето тело редовни паузи. Дури и неколку минути одмор го намалува нивото на стрес.

4 – Вежбајте на свеж воздух

Дури и ако е темно и влажно, вежбањето на свеж воздух е многу корисно, не само за зајакнување на вашиот имунолошки систем, туку и за подобрување на вашето расположение.

Но, Froböse советува да не се пренапорува. Наместо тоа, одберете што ви одговара најдобро, без разлика дали тоа е трчање или лесна прошетка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img