2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Спорното сликарство на Ван Гог на изложба во Америка

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Музејот во Детроит, САД, кој изложи слика на Винсент ван Гог од 1888 година како дел од изложбата на 80 дела на тој уметник, најави дека не треба да се вмешува во спор околу сопственоста на ова вредно дело.Институтот за уметност во Детроит соопшти дека има имунитет според американскиот федерален закон од тужба на бразилски колекционер кој тврди дека поседува слика на Ван Гог позната како „Читач на романот“. Музејот му одговори на судот помалку од една недела пред затворањето на изложбата во САД.

Во тужбата се тврди дека компанијата „Брокерејт Капитал Партнерс“ и нејзиниот единствен сопственик Густаво Сотер од Бразил, ја купиле сликата во 2017 година за 3,7 милиони долари, но дека „трета страна“ го пронашла парчето кое му недостасувало речиси шест години.

Музејот во Детроит не е обвинет за кршење на законот. Музејот јавно не го откри идентитетот на колекционерот кој му ја позајмил сликата за изложбата на Ван Гог, велејќи само дека сликата, масло на платно, потекнува од колекција во Сао Паоло, Бразил.

Сликата не е на списокот на украдени уметнички дела на ФБИ или на Меѓународниот регистар на изгубени уметнички дела, соопшти музејот.

Музејот, исто така, рече дека е заштитен со федерален закон кој им забранува на судиите да конфискуваат уметнички дела увезени за привремени изложби.

Адвокатот на музејот во писмена изјава наведе дека секое легитимно барање за сликата може да се реши во спор меѓу заинтересираните страни во суд кој е надлежен за такви прашања и на соодветно место.

Американскиот окружен судија Карам Стих минатата недела му нареди на музејот да ја чува сликата додека не се знае повеќе за спорот. Сослушувањето за ова прашање е закажано за четврток, а изложбата на која е изложена сликата на Ван Гог се затвора во недела.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img