2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Според Гал, на ФИФА битни ѝ се само парите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Селекторот на холандската фудбалска репрезентација Луис Ван Гал жестоко ја критикуваше ФИФА поради одлуката Катар да биде домаќин на Светското првенство 2022. Оценувајќи го таквиот избор како една од најконтроверзните одлуки на ФИФА во историјата, Ван Гал рече дека е „смешно тоа што Светското првенство ќе се одржи во Катар“.

– Смешно е дека ќе играме во Катар. ФИФА тврди дека тоа е поради развој на фудбалот во таа земја. А како се преземаат чекори за таков развој? Со организирање таму на турнир? Тоа е глупост. Сите знаат дека станува збор за пари, за комерцијални интереси. Тоа е она што ѝ е важно на ФИФА – изјави холандскиот селектор.

Притоа Ван Гал искоментира:

– Што мислите зошто јас со својата компетентност не членувам во комисиите на ФИФА? Затоа што секогаш сум се противел на ваква организација. Не е во ред.

Светското првенство 2022 ќе се одржи во Катар од 21 ноември до 18 декември.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Ќучуков: Македонизмот победи, можеби дефинитивно, а заслуга за тоа имаат и бугарските политичари кои ја сметаат Македонија како територија, а не како народ

Македонизмот победи, можеби дефинитивно, а заслуга за тоа имаат и бугарските политичари кои ја сметаат Македонија како територија, а не како народ. А македонизмот...

„Војдан Чеднодрински“ распиша конкурс за изборот на текстови

Врз основа на Конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст објавен од Министерството за култура, Македонскиот театарски фестивал (МТФ) „Војдан Чернодрински”...

Позначајни движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

Месечно зголемување на просечната каматна стапка на вкупните кредити, при што во декември таа изнесува 4,44%.  Просечната каматна стапка на вкупните депозити исто така бележи раст...
spot_img
spot_img
spot_img