18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Споен неработен викенд за сите

НАЈЧИТАНО

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците  1 Мај 2022 година (недела), Денот на трудот, односно 2 мај (понеделник) е неработен ден за сите граѓани.

За  Денот на трудот Сојузот на синдикатите најави голем работнички протест со цел за заштита на економските и социјалните права на своите членови и работниците од работниот однос.

Со протестот ќе се изрази револтот кај работниците од незголемување на останатите плати со порастот на минималната плата.

Главното барање е најмалку 2.806 денари нето-износ линеарно зголемување на сите плати во приватниот и во јавниот сектор од 1 мај 2022 година, вклучително од општиот работник до претседателот на државата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО