2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Список на работи што не треба да ги правите во декември (освен ако навистина го сакате)

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Така е, има и работи кои не треба да ги правите во декември. Се надеваме дека барем малку ќе ја скратите вашата предолга листа на задачи. Знаете што е најважно: доброто друштво и убавите спомени.

Едвај чекате среќен декември? Мирисот на варено вино и топло чоколадо, сијалички, новогодишни елки… И многу стрес бидејќи имате многу да направите. Имате многу да работите на работа, потоа следува божиќниот шопинг и сите други задолженија. Дозволете ни да ви го олесниме ова прекрасно време за да можете да го поминете со вашите најблиски.

Подготвивме некои работи кои не мора да ги правите во декември:

Не подарувајте секого по ред
Подароците се за оние кои ви значат најмногу. И ги нема многу, можете да ги изброите на прстите од двете раце. Затоа, земете молив и пречкртајте ја листата на подароци што не ги гледате секој ден или секоја недела. Нека останат само вашите најблиски. Тие навистина заслужуваат внимание, бидејќи секогаш стојат покрај вас и ве поддржуваат. Покажете им дека добро ги познавате и дајте им нешто што навистина им треба или сакаат.

Не мора да готвите многу храна
За време на божиќните празници сакаме да претераме со храната и да печеме многу колачиња и други јадења, бидејќи сакаме празничната трпеза да изгледа одлично (дури и за социјалните мрежи). Па, што се случува со целата таа храна? Прво, да погледнеме што се случува пред тоа: поминувате многу време на готвење, пробување нови рецепти и сте под стрес затоа што пилешкото не испаднало како што сакате. Потоа ви останува половина од храната или се прејадувате затоа што не сакате да ја фрлите. Подоцна, сето тоа може да се претвори во вишок килограми. Дали сè уште звучи толку задолжително?

Дружење со минливи познаници
Во декември некако се наоѓаме во друштво на оние познаници кои ги гледаме само неколку пати годишно. Иако не ви се допаѓа, веројатно разменувате неколку пријатности и ветувате дека ќе ја поминете Новата година заедно. Се каеш набргу потоа… Па ајде да го направиме различно оваа година. Декември е посветен на вашето семејство, партнерот и најблиските пријатели. Зошто би пуштиле познаници во вашата компанија? Погрижете се секогаш да се чувствувате добро.

Декорација од кутија
Дали вашата божиќна декорација треба да биде совршена? Нема шанси. Треба да биде како што сакате. Нека ви се допаѓа и нека ве потсетува на убавите времиња. Доколку се работи за несовршени украси направени од деца, не се срамете да ги закачите на елката. Па што ако не е така како што го гледате на Инстаграм? Направете снегулки од хартија и залепете ги на прозорците или венец со се што ќе најдете во шумата.

Не е важно како изгледа декорацијата на фотографиите, туку како се чувствувате како дома. Дали глетката на вашиот дом ве исполнува со радост и топлина? Тогаш сè е совршено.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Денешното рочиште за Мухамед Зеќири одложено поради здравствената состојба на обвинетитот

Денешното рочиште за Мухамед Зеќири мораше беше одложено поради здравствената состојба на обвинетитот. Зеќири ги известил полицајците од станицата во Карпош кои дошле да...

Од полноќ поскапуваат бензинот и дизелот

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар за литар, а цената на дизелот се зголемува за половина денар за литар, одлучи денеска...

Министерот за правда не знае дали со сигурност ќе биде заменет со кадар на Алијанса за Албанците

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска не сакаше да ги коментира информациите дека Министерството за правда ќе биде предмет на преговори за влез на...
spot_img
spot_img
spot_img