22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Спејси мора да плати отштета од 31 милион долари на продуцентите на House of Cards

НАЈЧИТАНО

Американскиот актер Кевин Спејси (62), добитник на два Оскари, ќе мора да плати речиси 31 милион долари на продуцентската куќа MRC, која го отпушти од сетот на серијата „House of Cards“ во 2017 година поради обвинувања за сексуална злоупотреба. одлучи судот во САД откако неговата жалба беше одбиена.

МРЦ го тужеше Спејси бидејќи со неговото отпуштање изгубија значителни приходи од серијата што се занимаваше со политички интриги во Вашингтон.

Пред пет години, кариерата на Спејси ненадејно беше прекината поради низа обвинувања за сексуална злоупотреба, па продуцентите мораа драстично да го сменат заплетот на шестата сезона на „House of Cards“. Судот уште во 2020 година пресуди во корист на продуцентската куќа, оценувајќи дека однесувањето на Спејси ги прекршило правилата на договорот, на што актерот се жалел, но таа жалба била одбиена.

Спејси е обвинет во Обединетото Кралство за пет дела кои се случиле помеѓу 2005 и 2013 година – четири точки за сексуален напад со допирање и посериозно обвинение за поттикнување лице да изврши сексуално пенетративен чин без согласност. Минатиот месец беше договорено судењето да се одржи на 6 јуни следната година.

Спејси негира дека сексуално вознемирувал некого.

62-годишникот доби Оскар за најдобра машка улога во „Виорот на животот“ и најдобра споредна машка улога во „Внесете ги осомничените внатре“, а во серијата „Куќа од карти“ го толкуваше ликот на бескрупулозниот политичар Френк Андервуд.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО