5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Спектакуларен прием за Ѓоковиќ на „Род Лејвер“ во Мелбурн

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ со повеќе од два часа задоцнување ја започна својата трка по десетата титула на Австралија Опен.

Српскиот ас во „Род Лејвер“ арената се среќава со Роберто Карбаљес Баена од Шпанија, а мечот доцнеше, најпрво поради паузата која организаторите ја дадоа поради жештините, а потоа и поради продолжението на мечот меѓу Онс Жабер и Тамара Зиданшек.

Новак Ѓоковиќ се појави во Род Лејвер Арената за прв пат по две години, откако минатата сезона беше депортиран од Австралија.

Деветкратниот победник на „Ози опен“ беше пречекан на спектакуларен начин од домашната публика во Мелбурн.

„Оле, оле, Ноле, Ноле“, скандираа трибините на арената Род Лејвер, пренесуваат српските медиуми.

Дури, како што велат домаќините, вакво нешто никогаш не се случило во Австралија.

„Тука никогаш немало вакви овации“, беа зборовите на импресионираните новинари на стадионот.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...
spot_img
spot_img
spot_img