2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Спасовски: Во борбата против нелегалната трговија со дрога СВР Скопје минатата година може да се пофали со заплена од рекордни 215 килограми марихуана, а годинава дури 1,5 килограм кокаин

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во борбата против нелегалната трговија со дрога СВР Скопје минатата година може да се пофали со заплена од рекордни 215 килограми марихуана, а годинава дури 1,5 килограм кокаин, напиша МВР Оливер Спасовски.

Државата ја позициониравме како кредибилен фактор во борбата против недозволената трговија со наркотици. Како МВР продолжуваме бескомпромисно да работиме кон искоренување на оваа појава, истакнува тој.

„Зголемување за 6,52% бележи и процентот на расчистени разбојништва и разбојнички кражби на подрачјето на СВР Скопје за периодот јануари-октомври 2022. Продолжуваме со несмален интензитет во подобрување на безбедносната состојба, како на подрачјето на СВР Скопје, така и на територијата на целата држава“, додава Спасовски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Ковачевски контра позицијата на Мицкоски

Има една теза што ја заговара ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е дека пратениците немале мандат да гласаат уставни измени. По две основи не е точно....

Италијанците се против, „да не се мешаат политиката и музиката“

Планираното гостување на украинскиот претседател Володимир Зеленски на најголемиот италијански шоубиз настан, фестивалот на песната Санремо, привлекува меѓупартиски критики во Италија, пишува Ројтерс. Реакции има...

Путин никогаш не му се заканил со проектил

Кремљ го нарече Борис Џонсон лажго и ги негираше тврдењата на поранешниот британски премиер дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканил дека ќе...
spot_img
spot_img
spot_img