23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Со укинување на рестрикциите, се обновуваат болестите потиснати за време на пандемија

НАЈЧИТАНО

Пандемијата на Ковид стивна низ целиот свет, а со тоа и многу социјални ограничувања кои се воведени за да се спречи нејзиното ширење.

Цела низа вируси кои се однесуваат на нови и необични начини се чини дека го зазедоа местото на Ковид.

Зимските сезони на грип во САД во 2020 и 2021 година беа едни од најблагите регистрирани во однос на смртните случаи и хоспитализацијата. Сепак, случаите се зголемија во февруари и се искачија уште подалеку во пролетта и летото бидејќи беа укинати ограничувањата.

„Никогаш не сме виделе дека сезоната на грип во САД се продолжува до јуни“, изјави д-р Скот Робертс, помошник медицински директор за превенција на инфекции во болницата Јеил Њу Хевен, за CNBC во вторникот.

„Ковид очигледно имаше многу големо влијание врз тоа. „Сега кога луѓето се изложени, местата се отвораат, гледаме дека вирусите се однесуваат на многу чуден начин“, рече тој.

Респираторниот синцицијален вирус, сличен на вирусот на настинка вообичаен во зимските месеци, покажа пораст минатото лето, со повеќе случаи кај децата во Европа, САД и Јапонија. Потоа, во јануари оваа година, појава на аденовирус 41, обично одговорен за гастроинтестинални заболувања, стана очигледна причина за мистериозно и тешко заболување на црниот дроб кај децата.

Државата Вашингтон го доживува најлошиот бран на туберкулоза во последните 20 години. И сега, неодамнешната епидемија на мајмунски сипаници, ретка вирусна инфекција која вообичаено се среќава во централна и западна Африка, ги збунува здравствените работници со повеќе од 1.000 потврдени и сомнителни случаи кои се случуваат во 29 неендемични земји.

Вирусите се однесуваат чудно
Најмалку две генетски различни варијанти на мајмунска сипаница сега циркулираат во САД. Веројатно потекнуваат од две различни инфекции кои се шират од животните на луѓето, соопштија од американскиот Центар за контрола и превенција на болести минатата недела.

Светската здравствена организација претходно минатата недела забележа дека вирусот, чии симптоми вклучуваат треска и кожни лезии, можеби не бил откриен во општеството „со месеци или можеби со години“.

„Два вида веројатно укажуваат дека ова трае подолго отколку што мислевме. Во моментов сме во загрижувачки момент“, изјави Робертс. Тој истакна дека следните недели ќе бидат јасни за текот на вирусот, кој има период на инкубација од 5 до 21 ден.

„Ограничувањата ја намалуваат изложеноста и имунитетот“
Едно објаснување е дека ограничувањата предизвикани од коронавирусот и носењето маски во последните две години им даваат мали шанси на другите заразни болести да се шират на начинот на кој некогаш се ширеле.

Онаму каде што вирусите успеале да се шират, тие честопати се пропуштаат бидејќи надзорот на јавното здравје во голема мера се фокусираше на пандемии.

Ова навистина беше случај со појавата на туберкулоза во Вашингтон, соопштија локалните здравствени власти, велејќи дека паралелите меѓу двете болести овозможуваат случаите на туберкулоза да останат недијагностицирани, пишува CNBC.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО