Со проекцијата на филмскиот хит „Аватар патот на водата”, вечерва започнува со работа  Киното од Свети Николе „3Д Kиноверзум

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Со проекцијата на филмскиот хит „Аватар патот на водата”, вечерва од 18 часот во салата „Бели Мугри” во Велес започнува со работа  Киното од Свети Николе  „3Д KиноверзумВо 21:30 часот е американскиот филм „Бабилон” со Брет Пит. Со тоа велешани по 17 и пол години повторно ќе имаат Градско кино. Градското кино „11 Октомври” во строгиот центар на Велес, работеше до август 2005 година.

3Д киноверзум Велес” го најави репертоарот за следните седум дена. Утре, петок од 17 часот е детскиот филм „Неверојатниот Морис” од 19 часот е  „Меган”. Утревечер во 21 часот е повторно „Аватар-патот на водата”, кој  ќе биде прикажан и во сабота и недела од 18 часот и во вторник од 21 часот.

Новото Градско Кино во Велес со најсовремена дигитална опрема, според највисоки светски стандарди со инвестиција на Општина Велес од 76.430 евра, сместено во салата „Бели Мугри” на локалната библиотека беше отворено на 11 октомври 2020 година. Тогаш, истата вечер, премиерно беше прикажан домашниот филм „Стела” со две проекции, по што киното стои затворено две години и три месеци.

По бројните барања и реакции на велешките љубители на киното, истото да биде ставено во функција, локалната власт одлучи киното да го издаде на управување преку јавен повик. На три години користење салата „Бели Мугри” сместена во Локалната библиотека каде е новото кино, ја доби Киниверзум 3Д од Свети Николе. 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img