23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Со овој гест, војвотката од Камбрија и оддаде почит на кралицата Елизабета по повод нејзиниот јубилеј

НАЈЧИТАНО

Првиот викенд во јуни Британците ја прославија 70-годишнината од владеењето на кралицата Елизабета, а за таа цел целиот кралски крем беше собран во Лондон.

Во лондонската катедрала Св. Во чест на јубилејот на кралицата, се одржа служба на благодарноста. Иако кралицата Елизабета не присуствуваше на прославата поради проблеми со подвижноста и замор предизвикани од прославата претходниот ден, не недостигаа кралски глави.

Војвотката од Камбрија, која блесна во жолт фустан од дизајнерката Емилија Викстед, доби големо внимание во центарот на главниот град. Фустанот го искомбинирала со симпатична жолта топка од рацете на Филип Трејси, а на многу посебен начин и оддала почит на јубилејот на кралицата. За таа цел носела бисерни обетки кои ги позајмила од самата кралица. Обетките од „Бахреин бисер“ се сопственост на кралицата Елизабета, која очигледно била среќна да и ги позајми на сопругата на нејзиниот внук за оваа намена.

Кејт е голем љубител на класичниот накит, па досега во многу прилики носела бисери. Меѓу другото, таа ги носеше и на погребот на принцот Филип. Со ова таа направи срдечен гест, бидејќи кралицата Елизабета доби бисери на подарок на нејзината венчавка во 1947 година. Кејт не е единствената во кралското семејство што добила обетки од бисери на садот. Принцезата Дијана ги носеше и на банкет во палатата Хемптон Корт, за време на посетата на холандското кралско семејство.

Таа и оддаде почит на покојната Дијана
И Кејт Мидлтон на многу посебен начин и оддаде почит на Дијана на почетокот на неколкудневната прослава на јубилејот на кралицата. За таа цел на прославата во четврток избрала обетки со скапоцени сафири кои ги носела и принцезата Дијана.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО