26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Со испраќањето оружје во Украина, Америка е на чекор до војна со Русија

НАЈЧИТАНО

Испраќањето оружје во Украина е пат кон конфликт меѓу Русија и САД, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон Анатолиј Антонов.

– Кратковидоста на Американците е очигледна во сегашните околности. Опседнати со желбата да и нанесат стратешки пораз на Русија, локалните елити ги зголемуваат тензиите, пумпајќи оружје во режимот во Киев. Дали е навистина јасно дека тоа е патот до директен воен конфликт меѓу најголемите нуклеарни сили што ќе има непредвидливи последици? – се вели во написот на Антонов за Newsweek, чиј текст го објави руската дипломатска мисија.

Антонов вели дека плановите за санкции на САД против Русија исто така не функционираат.

– Непромисленото воведување рестрикции само ја влошува ситуацијата во американската економија. Односно, излегува дека во антируското лудило Вашингтон е подготвен да си пука во нога и да танцува во исто време. Тоа изгледа апсурдно – оцени рускиот амбасадор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО