8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Сојузникот на Путин беше ослободен и во најголемата размена на воени заробеници

НАЈЧИТАНО

Двете страни заробија голем број воени заробеници од почетокот на војната во Украина, а во средата беше забележана нивната најголема размена од почетокот на војната. Од украинска страна беа ослободени 205 украински и десет странски војници, а Русија за возврат доби 55 војници. Меѓу нив беше важен политички сојузник на Владимир Путин.

Најголемата размена на воени заробеници меѓу руската и украинската страна се случи во средата. Како што објави на Твитер шефот на кабинетот на украинскиот претседател, Андриј Јермак, од руско заробеништво се вратиле 215 лица. Како што додаде, имало 205 Украинци и 10 странци кои се бореле на украинска страна и кои вчера пристигнале во Саудиска Арабија. Покрај петмина Британци, двајца Американци, еден Швеѓанец и еден Мароканец, меѓу нив бил и хрватскиот државјанин Вјекослав Пребег, заробен во април годинава, јавува N1 Загреб. Дезертерот, со кој хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ веќе разговараше телефонски, денеска ќе се врати во татковината.

Според Киев Индипендент, руската страна добила 55 воени заробеници во замена за 205 украински војници, меѓу кои бил и Виктор Медведчук, кој важеше за силен сојузник на Владимир Путин.

Медведчук, инаку проруски украински политичар и еден од најбогатите луѓе во земјата, беше обвинет во Украина за велепредавство во врска со руската анексија на Крим во 2014 година. објавија, украинските власти го уапсиле. Претседателот Володимир Зеленски предложи размена на Медведчук за украински воени затвореници веднаш по неговото апсење, но Кремљ ја одби понудата, пишува Гардијан.

Меѓу украинските војници кои се враќаат дома има и борци на баталјонот Азов, кои учествувале во битките во Мариупол и тамошната фабрика за челик Азовстал. По предавањето, повеќето од нив беа одведени во затворски логори во окупираните украински градови. Во размената, од заробеништво беа ослободени и пет високи воени офицери на украинските сили, но тие нема да се вратат во татковината. Како што најави Зеленски, офицерите ќе останат во Турција до крајот на војната, според договорот.

Неколку странски лидери исто така беа вклучени во преговорите за размена на заробеници, од кои најистакнатите беа турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и саудискиот принц Мохамед бин Салман, кој посредуваше во размената на девизи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО