2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Софија го осуди настапот на Џамбаски во Скопје

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Политичарите и јавните личности од Бугарија и Северна Македонија имаат одговорна улога во градењето доверба и развивање на добрососедски односи меѓу двете земји, се вели во соопштението на бугарското МНР кое претставува реакција на провокативниот настап на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски минатиот викенд во Скопје, за време на одбележувањето на годишнината од смртта на Мара Бунева.

Бугарското МНР вели дека „навреди и провокации се апсолутно неприфатливи и контрапродуктивни“. За изјавите на Џамбаски се додава дека не го претставуваат официјалниот став на бугарската држава и не може да се толкуваат како такви.

Бугари од Македонија, заедно со Џамбаски и други претставници на крајнодесничарската партија ВМРО-БНД, во сабота се собраа на панихида по повод 95-годишнината од смртта на Мара Бунева. Џамбаски на собирот испрати провокативни пораки за територијални претензии. За него, македонските политичари се „србомани кои вршат геноцид врз Бугарите“, а Македонија ја нарече „бугарска“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img