More

  Сосема сам, со најлонска кеса и телефонски број пристигнал во Словачка

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Словачката полиција на својот Фејсбук објави трогателна приказна за 11-годишно момче од Запорожје, кое бегајќи од војната, сосема само пристигнало во Словачка преку граница.

  – Со една најлонска кеса, пасош и пишан телефонски број на раката, тој дојде сосема сам бидејќи неговите родители морале да останат во Украина. Волонтерите се грижеа за него, го стоплија и му обезбедија храна и пијалоци кои ги спакуваа за да го продолжи патувањето. Сите ги освои со својата насмевка, бестрашност и решителност, достоен за вистински херој – напиша словачката полиција на Фејсбук.

  Подоцна по него дошле роднините на момчето, а сето тоа благодарение на бројот испишан на неговата рака.

  Словачката полиција соопшти дека во последните 24 часа примиле 14.202 лица на граничните премини на влез од Украина. Вкупниот број на примени лица кои влегуваат на граничните премини од украинската територија кај Словачка од избувнувањето на конфликтот до 06.00 часот денеска изнесува 128.170.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img