5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Соработник на Бајден пијан се карал за такси пред хотел во Јужна Кореја

НАЈЧИТАНО

Членот на тимот на американскиот претседател Џозеф Бајден задолжен за безбедност е уапсен во Сеул, откако беше обвинет дека ден пред посетата на Бајден нападнал јужнокорејски државјанин во пијана состојба, соопшти полицијата.

Еден член на тимот, кој работи за американското Министерство за домашна безбедност, бил приведен откако се скарал поради такси, изјавил полицаец од округот Јонгсан. Инцидентот се случил пред хотелот Гранд Хајат, каде го очекувале да пристигне Бајден, пишува Нова.

Полицаец не го откри името или други информации за осомничениот.

Во Министерството за внатрешна безбедност е вклучена тајната служба, агенција која го штити претседателот. Припадниците на тајните служби во минатото знаеле дека се вмешани во инциденти со недолично однесување во странство.

Бајден денеска пристигна во Сеул, а Јужна Кореја ќе биде неговата прва станица на првото патување во Азија во неговиот претседателски мандат. ТВ Чосун, јужнокорејската телевизија која првпат известуваше за инцидентот, соопшти дека осомничениот имал триесет години и дека бил уапсен откако гостин од хотелот повикал полиција.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО