Сопругот на исчезнатата Белграѓанка Ана Волш е уапсен во САД

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Сопругот на Ана Валш, исчезнатата мајка на три деца по потекло од Србија, која последен пат била видена на Нова година, е уапсен во САД поради заблуда на полицијата во истрагата за нејзиното исчезнување, соопшти окружниот обвинител.

Брајан Волш (46) од Кохасет е обвинет за заблуда на органите на прогонот, изјави окружниот обвинител на округот Норфолк, Мајкл Морисеј.

-„За време на таа истрага, полицијата разви веројатна причина да верува дека нејзиниот сопруг, Брајан Волш, извршил кривично дело заведување на полициските инспектори“, рече Морисеј, според Бостон 25 вести.

Исчезнувањето на Ана Волш (39), експерт за недвижнини која работи во Вашингтон, го привлече вниманието на меѓународната јавност.

Членовите на семејството ѝ кажале на полицијата дека на новогодишната ноќ Ана требало да вози до аеродромот Логан за да лета за Вашингтон, каде што има куќа. Полицијата соопшти дека нема докази дека Ана Валш се качила на некој лет.

Во Кохасет во неделата, неколку означени и необележани полициски возила беа видени пред домот што го дели Ана Волш со нејзиниот сопруг и трите мали деца. Инспекторите биле видени како влегуваат и излегуваат од куќата на Волш цело утро.

Полициските детективи на Кохасет и полициските детективи на државата Масачусетс отпатуваа во Вашингтон, ДЦ во текот на викендот, како дел од истрагата.Волш последен пат била видена во нејзиниот дом во Кохасет на 1 јануари веднаш по полноќ. Полицијата побара и помош од јавноста за пронаоѓање на Ана Валш.

„Во исто време, добивме извештаи од нејзиниот работодавец во Вашингтон, како и од нејзиниот сопруг кој живее овде во Кохасет“, рече началникот на полицијата во Кохасет, Вилијам Квигли.

Работодавецот на Ана Волш, агенцијата за недвижности Тишман Спејер, претходно издаде соопштение во кое вели: „Ние активно им помагаме на локалните власти во нивната тековна потрага по нашата сакана колешка Ана, и се молиме за нејзино безбедно враќање“.

Според полицијата, Валш имала билет за лет на 3 јануари, но наводно била повикана од работа да се појави порано.

Полицијата вели дека нема индикации дека некогаш стигнала до аеродромот и дека имала потешкотии да добие информации за летот поради големиот број на доцнења.

Мистеријата се продлабочи подоцна во петокот, кога наводно избувнал пожар во нејзината поранешна семејна куќа во Кохасет.

Волс и нејзиното семејство се иселија пред неколку месеци, а полицијата рече дека е премногу рано да се утврди дали пожарот е поврзан со нејзиното исчезнување, според NBC10 Boston.

Во текот на истрагата, полицијата откри дека Волш не оставила дигитална трага – го исклучила нејзиниот телефон на 1 јануари. Исто така, нема евиденција дека ги користела своите кредитни картички по Нова година.

Ана е по потекло од Белград, каде што живее нејзината мајка.

Полицијата бара секој кој ја видел Ана Волш или има какви било информации за нејзиното место на живеење, да го контактира полицискиот детектив во Кохасет, Харисон Шмит на hschmidt@cohassetpolice.com.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img