25.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Сопругата на Михаел Шумахер најде утеха

НАЈЧИТАНО

Корина Шумахер целосно се повлече од јавноста по несреќата на нејзиниот сопруг Михаел Шумахер. Но, сега таа и се врати на својата голема љубов – возењето со дресура.
Корина Шумахер, германска активистка за правата на животните и сопруга на легендарниот возач на Формула 1, Михаел Шумахер, некогаш беше европски шампион во јавање дресура на дивиот запад. Од 2013 година, кога нејзиниот сопруг доживеа несреќа на скијање и беше тешко повреден, Корина се грижи само за него.

Сега таа се врати на својата голема љубов, дресура возење. Насмеана, таа излезе пред публиката на нејзиниот ранч ЦС во Швајцарија, каде неодамна се одржа натпревар во дресура. Овој пат резултатот не и беше важен, бидејќи тоа беше нејзино прво натпреварување по долги години. Таа ја воодушеви публиката со своите вештини. Меѓу нив бил и синот на Мик Шумахер и други членови на семејството, а на крајот од настапот заработила громогласен аплауз.

Корина и Џина ШумахерФото: Профимедија – Корина со ќерката Џина
Корина и Михаел Шумахер се запознаа пред триесет години, се венчаа во 1995 година и ја добија ќерката Џина Марија и синот Мик Шумахер. Ќерката тргна по стапките на мајка си и стана љубител на коњи и јавање, додека синот, како и неговиот татко и вујко, Ралф Шумахер, се посвети на трките со Формула 1 болиди.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО