23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Сомнеж за нов тип на хепатитис во Белград – црниот дроб на момчето е во тешка состојба

НАЈЧИТАНО

Деветгодишното момче кое од вчера лежи во Институтот за мајка и дете „Д-р Вукан Чупиќ“ во Белград, се чувствува добро, но црниот дроб му е во тешка состојба, поради што ќе остане во болница за опсервации за да се види дали лекарите дијагностицираат нов тип на хепатитис и како да се обидат да му помогнат, бидејќи протоколот за лекување сè уште не постои, дознава Нова.рс.

„Во нашето одделение има пациент, момче кое има девет години, со симптоми кои укажуваат на нов тип на хепатитис. Но, се уште не можеме да потврдиме дека се работи за ново заболување бидејќи ни недостасуваат одредени анализи, па продолжувам да велам дека има само сомнеж, додека не ги завршиме анализите. Ова е ново заболување во светот и кај нас, затоа мора да бидеме многу внимателни. Момчето е клинички во добра состојба, но е жолто. Не се жали на болки, но црниот дроб му е во тешка и лоша состојба и загрижени сме што кај 10 проценти од малите пациенти црниот дроб не закрепнува“, вели д-р Драган Прокиќ, педијатар и гастроентерохепатолог, раководител на Одделот за Испитување и лекување на болести за органите за варење Нова.рс во Заводот за мајка и дете.

Според лекарот, родителите забележале дека кожата на детето пожолтела и го донеле на преглед.

„Веќе направивме бројни анализи, но утре, како во понеделник не чекаат уште прегледи, па се надевам дека ќе знаеме што понатаму, бидејќи нема протокол за лекување на нов тип на хепатитис и тоа е она што загрижува. нас“. Инаку, за акутен хепатитис не се дава целна терапија, тој се лекува симптоматски“, објаснува д-р Прокиќ, кој е и шеф на кабинетот за ендоскопска дијагностика и третман.

Момчето засега не е во животна опасност, но е еден од потешките пациенти бидејќи црниот дроб не му е во стабилна состојба, истакнува докторот.

„Мислевме дека можеби е хепатитис А, но по сите анализи и тестови што ги направивме, се покажа дека тоа не е дијагнозата. Инаку, на секои три до четири години имаме пациент со хепатитис, воспаление на црниот дроб од непозната причина. Најголемиот проблем овде е што постои шанса црниот дроб да не се врати во нормала и тоа мора да го следиме. Во случај на влошување не е исклучена можноста за потреба од трансплантација. Дефинитивно ќе остане на преглед, а новите анализи ќе покажат каква е дијагнозата и ќе се потрудиме да го излечиме детето“, нагласува д-р Прокиќ.

Имено, проф. Д-р Драган Делиќ, инфектолог-хепатолог и поранешен директор на Клиниката за инфективни болести во Белград, за Нова.рс вели дека симптомите на хепатитис се зголемена температура и зголемени жлезди на вратот.

„Оваа болест може да вклучува пневмонија (воспаление на белите дробови) и менингитис (воспаление на мозокот). Најчести се повраќање, дијареа и губење на апетит. Вирусот се шири со капки, но и со контакт. Може да се шири и преку водата во базенот. Тешко е апсолутно да се заштитите од инфекции со капки. Нема вакцина, нема антивирусен лек, терапијата е симптоматска“, објаснува д-р Делиќ.

Исто така, епидемиологот Зоран Радовановиќ наведува дека мистериозната болест, која е предизвикана од засега непозната причина, ќе биде означена како вирус на хепатитис Ф.

„Фреквенцијата на забележано оштетување на црниот дроб кај оваа болест е 10 до 20 пати поголема од очекуваната за децата. Светскиот број на заболени на почетокот на мај изнесуваше околу 200 пациенти, но на секој десетти регистриран пациент му требаше нов црн дроб.

Да потсетиме, во европските земји во последните неколку месеци се шири нов тип на хепатитис, а оваа болест особено ги погодува детските црниот дроб. Нов хепатитис досега е регистриран во Ирска, САД, Израел, Холандија, Шпанија, Данска, Италија, Норвешка, Франција, Белгија, Романија, Јапонија, Канада…

Предупредување за родителите
„Доколку родителите забележат дека детето е слабо и нема апетит, мора да направат биохемиски анализи. Зголемената активност на серумските аминотрансферази (AST и ALT), 10 до 15 пати, значи акутен хепатитис. Родителите во овој период, но и во спротивно, мора да внимаваат и да не ги игнорираат симптомите кај децата. Меѓутоа, вирусниот хепатитис често е асимптоматски, но не овој“, нагласува проф. д-р Делиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО