1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Создадена првата вакцина за пчели во светот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

„Ако пчелите исчезнат, човештвото може да издржи само 4 години пред да исчезне“.

Оваа изјава на Ајнштајн ја покажува важноста на овие инсекти за природниот екосистем. Но, во последно време на пчелите воопшто не им е лесно, според голем број студии. Како резултат на климатските промени, уништувањето на нивните живеалишта, употребата на пестициди и болести, бројот на еден од најважните опрашувачи на планетата драстично се намали во последните години. И ова, како што јасно покажува заклучокот на големиот научник, е лош знак за нас луѓето, се сеќава „Engadget“ и истакнува дека во САД, на пример, пчелите се неопходни за околу 1/3 од овошјето и производите што Американците ги консумираат.

Но, добрата вест е дека решението за еден од проблемите што ги мачат пчелите е на пат до фармерите откако „USDA“ даде условно одобрение за првата вакцина за пчели во минатата недела. Биотехнолошката компанија „Dalan Animal Health“ разви профилактичка вакцина за заштита на пчелите од американско лошо влијание. Препаратот содржи мртви ларви на „Paenibacillus“ – бактеријата што ја предизвикува болеста.

За среќа, вакцината нема да бара од пчеларите да боцкаат цели колонии на инсекти со најмалиот шприц на светот, објавија медиумите. Наместо тоа, лекот се администрира со мешање со храната за пчелите работници. Вакцината продира во „матичениот млеч“ со кој ја хранат нивната матица, а потоа нејзиното потомство се раѓа со имунитет против штетните бактерии.

Важен научен пробив

Оваа вакцина е поздравена како важен научен пробив поради неколку причини. Како што објаснува Њујорк тајмс, до сега научниците мислеа дека е невозможно инсектите да стекнат имунитет на болести, бидејќи тие не произведуваат антитела како луѓето и животните. Меѓутоа, откако го идентификувале протеинот што предизвикува имунолошки одговор кај пчелите, истражувачите заклучиле дека тие можат да заштитат цела кошница со лекување на една матица.

Вакцината е исто така многу похуман третман, бидејќи оваа болест може лесно да ги избрише пчелните колонии до 60.000 пчели одеднаш, а често ги остава пчеларите само со еден избор – да ги изгорат заразените кошници за да спасат што можат.

Д-р Анет Клесер, извршен директор на „Dalan“, изјави за Тајмс дека компанијата се надева дека ќе ја искористи вакцината како тест проект за развој на третмани за други болести на пчелите.

– Пчелите се фармерски животни и ние треба да ги имаме истите модерни средства за нега и заштита што ги имаме за нашите кокошки, мачки, кучиња итн. Сега ќе ја промениме индустријата во овој поглед – нагласи таа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img