23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Советникот на Зеленски: Украина не планира да ја нападне Русија со американски ракети

НАЈЧИТАНО

Украина не планира да користи повеќе ракетни системи што ги добила од Соединетите држави за напад на цели во Русија, изјави во петокот претседателскиот советник Михајло Подољак.

„Украина води одбранбена војна и не планира да користи MLRS за да ги нападне објектите во Русија“, напиша Подољак во објава на Твитер. „Нашите партнери знаат каде се користи нивното оружје.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во средата изјави дека Украина им ветила на САД дека нема да користи напредни американски ракетни системи за напад на руска територија.

Американскиот претседател Џо Бајден се согласи да испрати прецизни ракетни системи со долг дострел во Украина како дел од пакетот воена помош од 700 милиони долари.

„Украинците ни дадоа гаранции дека нема да ги користат овие системи за цели на руска територија“, рече Блинкен. „Постои силна доверба меѓу Украина и САД, како и меѓу другите сојузници и партнери.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО