5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Советникот на Зеленски поднесе оставка

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Олексиј Арестович поднесе оставка од функцијата советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Би сакал да покажам пример на цивилизирано однесување: Принципиелна грешка, значи, оставка“, напиша Олексеј Арестович во објавата со која јавноста ја објави својата оставка.

Одлуката уследи откако тој беше подложен на тешки критики за изјавата што ја даде по нападот на реките Днепар на 14 јануари. Русите извршија ракетен напад, а ракетата Кх-22 го уништи целиот влез на катна зграда во која живееја повеќе од 1.100 луѓе. Арестовиќ во изјавата рече дека овој проектил наводно бил соборен од украинската противвоздушна одбрана, што украинското воено воздухопловство набрзо го демантираше, а потоа и самиот изјави дека користи непроверени информации.

Сепак, штетата беше веќе направена, бидејќи зборовите на советникот на украинскиот претседател ги презедоа руските пропагандисти, што предизвика бурни реакции во Украина.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

РЕЗУЛТАТИ ОД ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ЕДНОКРАТНА ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА НА СЕМЕЈСТВО КОЕ ИМА ДЕТЕ СО ТЕШКА ПОПРЕЧЕНОСТ

РЕЗУЛТАТИ од Јавниот повик за доделување на еднократна финансиска поддршка на семејство кое има дете со тешка попреченост во училишна возраст број 09-202/2 од 09.01.2023...

Газдата на Фејсбук е на 21 место со „само“ 55 милијарди долари

На најновата листа на милијардери на Блумберг објавена денеска прв е Французинот Бернар Арно, сопственик на бројни познати брендови, меѓу кои и „Луј Витон“,...

Грција ја потврди смртта на воениот пилот чиј авион се урнал во морето

Грција ја потврди смртта на триесет и едногодишниот пилот Ефстатиос Цитлакидис, чиј борбен авион Ф-4 Фантом во понеделникот се урна во Јонското Море. Телото на...
spot_img
spot_img
spot_img