21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Совети за квалитетен сон при високи температури

НАЈЧИТАНО

Поради високите температури на многу луѓе им е тешко да постигнат квалитетен сон. Но, постојат работи што можете да ги направите за да ја победите топлината.

1. Без дремење
Топлото време може да направи да се чувствуваме малку летаргично во текот на денот. Тоа е затоа што користиме повеќе енергија за да ја регулираме внатрешната температура.

Но, ако сонот ви е нарушен ноќе, обидете се да избегнувате дремење во текот на денот. Кога е жешко, поспаноста може да биде скапоцена – зачувајте ја за спиење.

2. Држете се до рутина
Топлото време може да ве поттикне да ги промените вашите навики. Немој. Може да го наруши сонот.

Обидете се да се придржувате до вообичаеното време и рутина за спиење. Правете ги работите што вообичаено ги правите пред спиење.

3. Запомнете ги основите
Преземете чекори за да се осигурате дека вашата спална соба е што е можно поладна во текот на ноќта.

Во текот на денот исцртајте завеси или ролетни и погрижете се да ги затворите прозорците на сончевата страна од домот, за да не влезе топол воздух.

Отворете ги сите прозорци пред да одите во кревет.

4. Користете тенка постелнина
Намалете ја дебелината на постелнината, но држете ги капаците при рака. Тенките памучни чаршафи ќе ја апсорбираат потта.

Сепак, колку и да е жешко во вашата спална соба, температурата на вашето тело ќе се намали во текот на ноќта. Ова е причината зошто понекогаш се будиме со студ.

5. Изладете ги чорапите
Употребата на вентилатор се препорачува при топло време, особено кога е влажно. Го стимулира испарувањето на потта и му олеснува на вашето тело да ја регулира внатрешната температура.

Ако немате вентилатор, обидете се наместо тоа да го наполните шишето со топла вода со ладна течност.

Можете да ги изладите и чорапите во фрижидер и да ги облечете. Ладењето на стапалата ја намалува вкупната температура на кожата и телото.

6. Останете хидрирани
Пијте многу вода во текот на денот, но избегнувајте да пиете големи количини пред спиење.

Веројатно не сакате да се будите жедни – но не сакате да одите и во тоалет во текот на ноќта.

7. Но, размислете што пиете
Бидете внимателни со газираните пијалоци. Многу од нив содржат големи количини на кофеин, кој го стимулира централниот нервен систем и прави да се чувствуваме повнимателни.

Исто така, избегнувајте да пиете премногу алкохол. Многу луѓе пијат повеќе кога времето е топло.

Алкохолот може да ни помогне да заспиеме, но поттикнува рано утринско будење и севкупно послаб квалитет на сон.

8. Останете смирени
Ако ви е тешко да заспиете, станете и направете нешто смирувачко. Обидете се да читате, пишувате, па дури и да виткате чорапи.

Само внимавајте да не гледате во вашиот мобилен телефон или да не играте видео игри – сината светлина прави да се чувствуваме помалку поспани, а таа активност е стимулирачка.

Вратете се во кревет кога ќе заспиете.

9. Мислете на децата
Децата обично имаат прилично здрав сон – но можат да бидат многу чувствителни на промените во семејното „расположение“ и рутина.

Погрижете се вообичаеното време за спиење и капење да не се нарушува само затоа што е топло.

Како дел од рутината пред спиење, веб-страницата на Националната здравствена служба на ОК препорачува млака бања. Погрижете се да не се премногу ладни бидејќи тоа ќе ја зајакне циркулацијата (начинот на загревање на вашето тело).

Вашето бебе не може да ви каже дали и е премногу топло или премногу ладно, па затоа е важно да ја следите нивната температура. Најдобро ќе спијат кога собната температура се одржува помеѓу 16 и 20 степени Целзиусови. Можете да поставите термометар каде што бебето спие.

10. Само издржи
На повеќето од нас им требаат околу седум до осум часа добар сон секоја вечер за да функционираат правилно.

Но запомнете дека повеќето луѓе можат добро да функционираат по една или две ноќи на нарушен сон. Иако може да зевате малку почесто од вообичаено, веројатно ќе бидете добро.

Советите, објавени од британскиот Би-Би-Си, се засноваат на сугестиите на професорот Кевин Морган, поранешен директор на единицата за клиничко истражување за спиење на Универзитетот Лафборо и Лиза Артис, од Советот за спиење.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО