9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Совети: Еве што да направите за да преживеете во случај на средба со ајкула

НАЈЧИТАНО

Инцидентите како неодамнешните во Египет се страшни, но сепак ретки. Сепак, интересно е да се слушне каков е советот на експертот доколку ве нападне ајкула.

Две жени загинаа во напад на ајкула во градот Сал Хашиш во близина на Хургада, а туристите се исплашени со причина.

Локалните власти набрзо го ограничија пристапот до Црвеното Море, а српски турист кој бил во Египет раскажал за Нова.рс како дознал
„Почнав да пливам и отидов малку подалеку. Во тој момент слушнав една жена како ме вика и ми дава знак да се вратам што поскоро. Морам да признаам дека бев многу исплашен“, вели овој српски турист, кој не сакаше да се открие неговиот идентитет. Тој за порталот Nova.rs изјави дека кога се вратил на брегот, неговата сопруга му рекла дека ајкула нападнала жена која починала.

Овие инциденти во Египет се страшни, но сепак ретки. Сепак, интересно е да се слушне каков е советот на експертот доколку ве нападне ајкула.

Не паничете
Замислете ајкула како кружи околу вас. Тоа не е најдоброто нешто што ви се случило, но најлошото нешто што можете да го направите е паника.

„Не прскајте наоколу – само ќе ја возбудите и ќе го разбудите интересот на ајкулата“, изјави експертот за ајкули Ричард Пирс за CNN.

„Ајкулата нема шепи или раце, па ако сака да истражува нешто, единственото нешто што може да направи е да ја стави во уста. Поради ова, често добиваме истражувачки каснувања кои не водат до смрт, а понекогаш дури и до сериозни повреди. Ако пливате и прскате, речиси поканувате ајкула да дојде да ве испита или нападне“, додава тој.

Одржувајте контакт со очите
Додека ајкулата плива околу вас, обидете се да одржувате контакт со очите.

„Ајкулите се предатори од заседа“, објаснува Пирс.

„Ако се вртите и гледате во неа цело време кога таа кружи околу вас, нема да и биде толку лесно како кога може да се прикраде зад вас“, додава тој.

Бидете што е можно поголеми – или што е можно помали
Тука ситуацијата се усложнува. Ако ајкулата е јасно на напад, треба да бидете колку што е можно активни во водата, според Пирс.

„Колку сте поголеми во водата, толку повеќе добивате почит“, вели тој.

Но, ако се чини дека ајкулата само што поминува покрај вас, советот на Пирс е да се свиткате во топка.

„Ако ајкулата ве гледа како конкурент за нејзиниот извор на храна, тоа може да биде една од причините зошто ве напаѓа. „Ако не сакам големата бела ајкула да ме гледа како конкуренција – и да покаже голем интерес за мене – всушност би се навивала за да се направам што е можно понеинтересна“, вели Пирс.

Не играјте мртви
Тоа не е мечка, тоа е ајкула. Ако се најдете во агресивна средба, удирајте со тупаници, клоцајте и прободете ги чувствителните точки – но внимавајте каде целите.

„Постои приказна за удирање на ајкула во нос. Тоа е во ред, но запомнете дека веднаш под носот е устата“, вели Пирс.

„Таа е подвижен предмет во водата, а ниту вие не останувате мирни, па она што не сакате да го направите е да завршите ефективно да ја удирате вашата уста или каде било блиску до неа“.

Еден добар удар во жабри може да ја заврши работата. Ако носите нешто со себе, претворете го во оружје.

„Ако сте нуркач со подводна камера, користете ја или откинете ја нуркачот и користете ја за да прободете ајкула“, вели Пирс.

Полека назад
Истиснувајќи ја најмалата можна количина на вода – т.е. без трескање и прскање – постепено пливајте наназад од ајкулата кон брегот.

„Треба да се обидете да го држите животното на повидок и многу бавно и нежно да се обидете да пливате наназад и во плитката вода. Повторно, мора да бидете внимателни – големите ајкули можат да нападнат во многу плитки длабочини“, вели Пирс.

Правењето на сето горенаведено може да ви заштеди малку време, но Пирс вели дека веројатноста да избегате од напад на голема ајкула без повреда е мала.

„Ако големата бела ајкула е во режим на целосен напад, нема да можете да направите многу во тој момент“, заклучува тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО