5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Собранието има нов пратеник, усвоени се два нови закони

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Собранието денеска го усвои дневниот ред на 99.седница, по што беше верификуван мандатот на нова пратеничка – Даниела Стојановска Пановска, која доаѓа на местото на досегашниот пратеник Зеќир Рамчиловиќ.

Во рамки на оваа седница, Собранието, со 54 гласа „за“ го усвои Законот за финансиска инспекција во јавниот сектор.

Потоа, со 55 гласа „за“ пратениците го донесоа и Законот за изменување и дополнување на Законот за гранична контрола.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потоа ја прекина седницата и за утре најави ново продолжение.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона?

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона? Рекордното засилување на Челзи од британскиот клуб, Енцо Фернандез, кој пристигна...

Додик: Нема да се укинат акцизите за гориво

Лидерот на СНСД, Милорад Додик, денеска во Бања Лука изјави дека и оваа партија ќе биде против укинување на акцизата на горивото во Домот...

„Прашајте ме за ХПВ“ – граѓаните можат да се информираат во 220 аптеки

Денеска започна проектот „Прашај ме за ХПВ“. Во аптеките кои се дел од проектот, до мај, фармацевтите ќе бидат достапни за да ги советуваат...
spot_img
spot_img
spot_img