1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Соборен е температурен рекорд стар речиси осум децении

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во канадскиот град Торонто вчера беше соборен температурниот рекорд поставен пред 78 години, јавува Анадолија.

Во соопштението на канадската метеоролошка служба се наведува дека мерењата на аеродромот Пирсон во Торонто забележале температура на воздухот од 32,1 Целзиусови степени.

Се наведува дека температурата надминала 31,1 степени Целзиусови, што е забележано како „рекорд“ за овој период од годината од 1944 година.

Констатирано е дека температурата од 32,1 Целзиусови степени се чувствува како 36 Целзиусови степени поради влажноста на воздухот, па е упатена покана до граѓаните да не се директно изложени на сонце.

Тие препорачаа консумирање многу вода, предупредувајќи дека екстремната топлина може да биде ризик, особено за постарите, бебињата, децата и лицата со хронични заболувања.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Груби: Нема повеќе време, ниту простор за калкулации и измами

Нема повеќе време, ниту простор за калкулации и измами. Или сте за Европа или сте против. Нема простор за средна зона, бидејќи нема друга...

Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки!

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се одржува денеска и утре...

Приведен крадец од Прилеп, фатен на дело

На 29.01.2023 во 19.20 часот на ул.„Трајко Николоски“ во Прилеп, полициски службеници од СВР Битола - ОВР Прилеп го лишиле од слобода Џ.П.(40) од...
spot_img
spot_img
spot_img