Сноуден за скандалот со Бајден

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

„Вреди да се напомене дека се чини дека претседателот (Бајден) побегнал со повеќе доверливи документи од многу свиркачи (во службите)“.

Вака напиша политичкиот азилант Едвард Сноуден на социјалните мрежи за случајот со доверливите документи кои беа пронајдени во канцеларијата на Џо Бајден. Тој ја спореди ситуацијата со Бајден со случајот „Реалити Винер“ каде човек од службите бил осуден на 5 години затвор само за еден документ.

 

Сноуден, кој доби руско државјанство избегнувајќи судење во САД поради тоа што објави извештај за наводното руско мешање во изборите во 2016 година. Како човек на НСА, Нациолната агенција за безбедност, Сноуден во своето време обелоденил документи во кои се открива како Вашингтон се труди да изврши да изврши надзор врз одредени американски граѓани.

„Американскиот претседател Џо Бајден веројатно се оддалечи со повеќе доверливи документи од многу свиркачи, но за разлика од нив тој ќе се извлече од тоа“, пишува Сноуден.

„Во меѓувреме Бајден, Трамп, Клинтон, Петреус… овие момци имаат десетици, стотици (документи). Нема затвор (за нив)“ , додава тој.

Сноуден напишал и дека „вистинскиот скандал не е тоа што Бајден имал доверливи документи што излегувале од неговите чорапи, бидејќи за жал сите тие (претседатели) го правеле тоа. Скандалот е што Министерството за правда дозна за тоа една недела пред среднорочните избори и избра да ја потисне приказната, давајќи ѝ предност на партијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img