7.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Снимање на екранот со дланка и глас и други возбудливи опции на новиот Galaxy A53

НАЈЧИТАНО

Samsung Galaxy A53 5G е возбудлив смартфон од средна класа кој нуди мноштво премиум функции. Ви носиме неколку интересни опции за кои можеби не сте знаеле, а кои сигурно ќе ви помогнат да го извлечете максимумот од вашиот нов мобилен телефон.

Направете слика од екранот со вашата дланка

Сè што треба да направите за да направите слика од екранот на вашиот паметен телефон Galaxy A53 е едноставно да поминете со дланката преку него. Додека лизгате, дозволете поголемиот дел од вашата дланка да го допира екранот, но не допирајте го со прстите.

Одете во поставките, пронајдете ја опцијата Напредни функции и меѓу нив опцијата Движења и гестови. На дното ќе најдете функција наречена Повлечете со дланка за снимање, која треба да ја вклучите.

Од друга страна, доколку сакате да направите скриншот со вашиот глас, гласовниот асистент Bixby ќе ви помогне во тоа. Само повикајте го и дајте му гласовна команда.

Побрзо „повикување“ на Биксби

Доколку сакате побрзо да пристапите до гласовниот асистент Samsung Bixby, тоа можете да го направите преку гласовни команди, но и со притискање на копчето за вклучување. За оваа функција, неопходно е да ги додадете функциите што сакате да ги има вашето копче „Power“ во поставките и напредните функции.

Побрзо до камерата

Понекогаш треба да фотографираме што е можно поскоро, па Samsung на Galaxy A53 5G овозможи да се отвори камерата со двојно притискање на копчето за вклучување. И можете да ја вклучите оваа напредна функција во поставките.

Различни икони на апликации

Има лесен начин да го промените изгледот на иконите на телефонот без да ја промените целата тема што сте ја избрале. Држете го прстот на празен простор на почетниот екран и допрете го копчето Тема. Изберете ги иконите на дното. Можете да изберете која било нова икона, само имајте на ум дека некои од пакетите со икони се платени.

Зошто да изберете Samsung Galaxy A53 5G

И за крај, да додадеме зошто овој модел треба да биде на вашиот „радар“ при изборот на нов паметен телефон. Galaxy A53 5G се издвојува по подобрените карактеристики на камерата, новиот моќен процесор, исклучително цврстиот екран и уште подобрите опции за поврзување со екосистемот Galaxy.

Покрај многу моќниот систем со четири камери, тој носи и напредни можности за фотографирање и снимање со OIS камера од 64 MP и предна камера од 32 MP. Дополнителна вредност е технологијата VDIS, која овозможува стабилизација при снимање за кристално чисти видеа. Камерите исто така користат технологија за вештачка интелигенција која, во комбинација со подобрениот режим на ноќен режим, гарантира дека фотографиите, дури и кога се направени при слаба осветленост, изгледаат беспрекорно. Има и подобрен Portrait Mode за одлични селфиња и Fun Mode кој им овозможува на корисниците голем избор на забавни филтри, а убава функција е и Object гума за отстранување на несаканите предмети во позадина.

Она што на сите ни е секогаш важно е издржливоста на батеријата, голем и квалитетен екран за подобра видливост и следење на сите детали, како и супер брзо полнење. Сето ова е содржано во моќниот и достапен модел Galaxy A53, со многу високо ниво на безбедност и заштита на документи и приватни фотографии.

Поради сето ова, сигурни сме дека Galaxy A53 5G ќе ве придружува долго време. За повеќе информации посетете:

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО