Снегот и силниот ветер, кои ја парализираа Словенија и доведоа до проблеми во сообраќајот и во снабдувањето со електрична енергија, ќе тргнат на југ и викендов ќе стасаат до Македонија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Снегот и силниот ветер, кои ја парализираа Словенија и доведоа до проблеми во сообраќајот и во снабдувањето со електрична енергија, ќе тргнат на југ и викендов ќе стасаат до Македонија. Да не се вика за џабе Северна…

Обилните снежни врнежи тргнаа од Алпите. Неколку региони во Италија се соочуваат со екстремни предупредувања за снежни врнежи и мраз. Во регионите Ле Марке и Емилија Ромања е издадено портокалово предупредување, кое означува закана за луѓето и за имотот.

Словенија, Хрватска и Австрија исто така се погодени од снежно невреме, што предизвика прекин на електричната енергија. Затворени се патиштата и училиштата во некои области, како што е Корушка во Австрија, каде што 5000 домаќинства останаа без струја.

Снегот и силниот ветер во Словенија доведоа до проблеми во сообраќајот и снабдувањето со електрична енергија, јавуваат словенечките медиуми.

Српските метеоролози очекуваат снег в четврток и в петок на планините, а во викендот на 28 и 29 јануари и во пониските места со помала снежна покривка.

Кај нас на планините има снег. На Попова Шапка има снежна покривка од 90 сантиметри, во Маврово 21, а 11 во Крушево. Но, спорад онлајн прогнозите викендов се очекува снег и во котлините, веројатно и во Скопје.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img