16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Смоквите за појадок обезбедуваат добро варење и се одлична замена за шеќер

НАЈЧИТАНО

Речиси и да нема подобар десерт од слатките, зрели смокви откорнати од дрвото. Тие се божествени и навистина добредојдени во овие летни денови. Но, смоквите не само што имаат одличен вкус и се исклучително вкусни во комбинација со сладолед или лесна салата, туку се корисни и за организмот.

Смоквите се многу богати со влакна, кои поединецот треба да ги консумира од 25 до 50 грама дневно. Според една студија на Универзитетот Харвард, мажите кои консумираат просечно 29 грама влакна дневно имаат 40% помали шанси да добијат срцев удар во споредба со оние кои не ги задоволуваат дневните потреби за влакна. Со диета богата со растителни влакна, поуспешно одржуваме и стабилно ниво на шеќер во крвта, а полесно е да се контролира телесната тежина.

Калциум, магнезиум и калиум
Смоквите содржат многу калциум. Со шест смокви со средна големина ќе внесете околу 80 мг калциум и 34 г магнезиум, што е три пати повеќе од една чаша сок од портокал. Смоквите се богати и со калиум. Луѓето кои се хранат со храна богата со калиум имаат помали шанси да развијат кардиоваскуларни болести. Покрај тоа, калиумот е елемент одговорен за намалување на крвниот притисок. Веќе има голем број на студии во кои научниците го разгледале ефектот на калиумот врз намалувањето на крвниот притисок. На пример, во една студија, американските истражувачи додале 2.340 грама калиум на луѓето со нормален крвен притисок во форма на храна или додатоци во исхраната. Откриле дека на овој начин се намалува можноста за висок крвен притисок за дури 25 отсто.

Сладок мирис
Кога купуваме свежо овошје, мора да внимаваме на тоа дека се навистина зрели за гледање (но не премногу зрели), а мора да имаат и пријатен сладок мирис. Свежите смокви мора брзо да се конзумираат, бидејќи и да се чуваат во фрижидер не траат повеќе од два-три дена. Од друга страна, сувите смокви може да се чуваат на ладно и темно место шест до осум месеци.

Десерт
Смоквите можат да бидат одлична замена за шеќер и други засладувачи. Во моќен блендер измешајте околу 230 грама смокви со околу половина децилитар вода. Ќе добиете пире од смокви, кое наместо шеќер може да се користи во сите рецепти.

Препарат за намалување на холестеролот и шеќерот во крвта
Подготовката направете ја навечер и испијте ја следното утро. Три суви смокви прободете ги со чепкалка неколку пати, па ставете ги во стаклена тегла и во неа прелијте два децилитри квалитетен јаболков оцет. Оставете го 12 часа на собна температура, јадете го наутро. Јаболковиот оцет не го фрлајте, навечер повторно ставете три суви смокви во него. Оцетот може да се користи седум дена, а потоа истурете нов.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО