Случајот со посвојување деца од ДР Конго го привлече вниманието на европските институции

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Случајот со Хрватите уапсени во Замбија под сомнение за трговија со луѓе преку посвојувања од ДР Конго го привлече вниманието и на европските институции, пишува во понеделникот Вечерњи лист.

Имено, изјавата на Европската комисија за прекуграничните посвојувања и потребата од поголема транспарентност и посилна меѓународна соработка во овие постапки беше ставена на дневниот ред на пленарната седница на Европскиот парламент во февруари, а расправата беше иницирана од хрватскиот пратеник. Ладислав Илчиќ.

Илчиќ му предлага на Европскиот парламент да донесе резолуција за меѓудржавно усвојување, за што вели дека има поддршка од неговите европски конзервативци и реформисти (ЕЦР), како и од повеќето други клубови.

„Посвојувањето дете е благороден чин, но за да бидат заштитени децата, а потоа и посвоителите, мора да ставиме крај на организираниот криминал и да ги закрпиме дупките во системот што криминалците ги користат за трговија со деца. Затоа ја иницирав оваа резолуција, која за краток период доби голема поддршка од претставници и лидери на политички групи“, рече Илчиќ, убеден дека случајот со уапсените хрватски државјани, по низата проблематични случаи во земјите на ЕУ, е добра причина да се реши ова важно прашање во Европскиот парламент и да се обезбедат услови за подобра меѓународна соработка.

Според неговиот предлог, резолуцијата ќе ги повика членките на ЕУ привремено или трајно да ги суспендираат посвојувањата од ДР Конго и другите земји со широко распространета практика на трговија со деца додека не се воспостават механизми кои ќе овозможат спречување на таквите практики и да им овозможат на потенцијалните посвојувачи ефикасна и проверена процедура усвојувања.

Во предлогот, за кој претставниците ќе се изјаснат откако Комисијата ќе го потврди ставот за ситуацијата, се предупредува дека во овие постапки се вклучени многу пари, кои во голема мера остануваат кај приватните агенции.

А тоа, пак, доведува до опасност агенциите за посвојување да ги стават своите финансиски интереси пред интересите на децата, особено кога се знае дека повеќето такви посвојувања доаѓаат од неразвиени и сиромашни земји, со плодна почва за корупција, кражби и трговија со деца, пишува новинарката на Вечерњи лист Ива Бобан Валечиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Суд во Москва денеска во отсуство осуди на 9 години затвор популарна руска авторка на книги и телевизиски емисии за за готвење, новинарка и...

Суд во Москва денеска во отсуство осуди на 9 години затвор популарна руска авторка на книги и телевизиски емисии за за готвење, новинарка и...

Основачот на Вагнер се јави од Сухој и го повика Зеленски на воздушен дуел

Основачот на руската платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин, во понеделникот објави видео од себе во пилотската кабина на воен авион, предизвикувајќи го украинскиот претседател...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img