22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Слонот се онесвестил додека го спасувал младенчето, погледнете како ја оживеале

НАЈЧИТАНО

Ветеринарите и вработените во националниот парк Као Јаи во Тајланд поминале повеќе од три часа спасувајќи го слонот и нејзиното теле, користејќи багер и реанимација бидејќи несреќната слон паднала во несвест и ја удрила главата откако била заспана.

Спасувањето се случило за време на силниот дожд во средата во провинцијата Након Најок, откако едногодишното младенче паднало во одвод покрај патот. Сепак, поради силниот дожд и кал, малото момче не можело самостојно да излезе надвор.

Загрижената мајка извесно време стоела над одводот и го чувала младенчето, но таа самата паднала во дупката веднаш откако ја дале седативи. Спасувачите прво ја извлекле мајката, а потоа тројца ветеринари се качиле на слонот кој лежел на страна и почнале со реанимација со масажа. За тоа време багерот му помогнал на младиот човек да излезе од дупката.

Слонот веднаш се нафрлил на мајчиното млеко, по што таа веднаш се освестила и двајцата се вратиле во дивината.

„Беше невозможно да се дојде до бебето додека мајката беше наоколу, па и дадовме три дози за да ја заспие. Но, додека веќе се движеше кон бебето, се онесвести и ја удри главата“, објасни д-р Чанања Канчанасарак.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО