-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Словенија и Романија размислуваат да испратат тенкови во Украина – први во регионот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Откако Словенија изрази подготвеност да испрати тенкови во Украина, Романија наскоро би можела да го стори истото, што ќе биде првпат тенкови од регионот да се приклучат на донираните оклопни возила на другите членки на НАТО како дел од помошта за Киев за да се одбрани од Руска инвазија.

Според порталот „Балканска безбедносна мрежа“, германските и словенечките медиуми првично објавија дека официјална Љубљана ќе испрати тенкови Т-72 во Украина, а за возврат од залиха ќе добие тенкови и оклопни возила од Германија.Словенија изрази желба за тенкови Леопард 2 и пешадиски борбени возила Пума и боксер тркала, а Берлин наводно изразил подготвеност да ги отстапи малку постарите оклопни возила Мардер и Фухс.

Порталот, пак, потсетува дека Словенија нема тенкови Т-72, ​​туку има 57 тенкови М-84, произведени во Југославија, кои се значително подобрени советски Т-72.

„Од постарите Т-55 наследени од СФРЈ, 32 се модернизирани според стандардот М-55С. Поголемиот дел од тенковите се сочувани и сместени во касарната во Пивка. Словенија во моментов има една компанија М-84 со 13 тенкови во оперативна употреба. “, се додава.

Во текстот се наведува дека дел од тенковите се наоѓаат во Заедничкиот мултинационален центар за подготвеност на американската армија во Германија. Таму заедно со екипажите со години учествуваат во реални вежби за обука на единиците на НАТО во улога на спротивставени сили.

Балканската безбедносна мрежа додава дека примерот на Словенија би можела да го следи и Романија, која има 28 тенкови Т-72, ​​кои би можеле да служат за воените напори на Украина.

Изворите велат дека само пет романски 70-ти се во работна состојба, но дека останатите може да се поправат или да се користат за делови. “, се додава.

Романската влада има намера да ги измени постоечките закони за да овозможи донирање на стоки од резервите на силите наменети за националната одбрана на Романија, во контекст на руската воена инвазија на Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img