2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Словенија дозволи бракови на истополови двојки и усвојување деца од нив

НАЈЧИТАНО

Словенечкиот парламент на денешната седница го усвои амандманот со кој се дозволуваат истополови бракови и усвојување деца во истите, по одлуката на Уставниот суд.

Словенија е првата земја во Источна Европа која усвои ваков закон, додека мнозинството земји во регионот не дозволуваат граѓански истополови заедници и бракови.

Во соседна Унгарија зборувањето за хомосексуалност пред малолетници од претходната година дури и парично се казнува.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО