22.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Словенија во очекување на студен фронт: колку дожд ќе врне?

НАЈЧИТАНО

По силниот топлотен бран што ја зафати Словенија, метеоролозите за утре најавуваат пристигнување на студен фронт со малку поголеми количини на врнежи. Пожарникарите во Карст, кои повеќе од една недела се борат со големи шумски пожари, најмногу ќе се радуваат на овие. Но, се уште не можеме да предвидиме дека ќе започне трендот на студено време“, нагласуваат од словенечката агенција за животна средина.

Според метеорологот Блаж Штер од Агенцијата за животна средина на Република Словенија (Арса), по силниот топлотен бран, кога живата во термометрите се искачи до 40 степени Целзиусови во некои делови од земјата, Словенија конечно ќе биде покриена со студен фронт. . Ова со себе ќе ги донесе и долгоочекуваните врнежи кои претпладне веќе ќе ги зафатат западните делови од земјава, а претпладне ќе се прошират низ цела Словенија, а попладне постепено ќе слабеат.

Според прогнозите на Арса, количината на врнежи ќе варира од место до место, но предвидуваат дека може да наврнат меѓу 10 и 20 литри дожд на метар квадратен. Најмалку врнежи се очекуваат во Приморска и Карст, каде дефинитивно ќе ги израдува дождот поради разорните шумски пожари. „Дожд сигурно ќе падне, но тоа нема да биде доволно за да се поправи водениот биланс во Словенија“, рече Штер.

И оваа недела температурите ќе бидат нешто пониски од претходните: „До петок нема да има повеќе температури кои надминуваат 35 степени Целзиусови. Сè уште ќе биде жешко, но не толку жешко како што беше. Атмосферата ќе биде најтопла во Приморска“. Арса за петок предвидува неколку локални невреме, а во сабота студен фронт повторно ќе ја зафати Словенија со малку поголеми врнежи од дожд. Од недела до вторник по се изгледа повторно ќе биде претежно сончево со попладневни температури околу 30 Целзиусови степени.

Како што вели Штер, не може да се каже дека ќе започне „тренд на студено време“, но сигурно се уште чекаме топлотен бран ова лето.

Бидејќи туристичката сезона е во шпиц, прашавме и какво ќе биде времето во соседните земји: „Во северниот дел на Јадранот ќе има одредени врнежи, но не може да се очекуваат на југ. Екстремно сушниот период ќе продолжи, а ќе дува дожд што дополнително ќе ја исуши атмосферата“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО