4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Словенечкиот премиер му помогнал на косовскиот колега за изборите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Актуелниот словенечки премиер Роберт Голоб со државни пари ја финансирал кампањата на косовскиот колега Албин Курти. Веста, која беше објавена уште лани во април од страна на словенечки и хрватски медиуми, сега повторно исплива во јавноста, откако партијата Демократски сојуз на Косово го обвини Курти за афера вредна 100 милиони евра, пишува Косово онлајн.

– Овој скандал е сѐ поголем и поголем. Според последните информации, станува збор за 100 милиони евра од (државната словенечка) компанија ГЕН-И, која е осомничена дека ја финансирала кампањата на Курти преку подружница во Тирана, каде што биле префрлени 14 милиони евра – изјавил Џафер Тахири, член на претседателството на партијата и ја повика власта да ги истражи наводите.

Во аферата бил вмешан и косовоскиот амбасадор во Хрватска, Мартин Беришај, чие разрешување побара Влора Читаку, потпретседателка на Демократската партија на Косово. Беришај е пријател со премиерот Курти, кој лично го назначи за амбасадор. Сега тој се соочува со овој скандал и е под директен надзор на некои институции, а и под засилено медиумско истражување.

Kосовските медиуми објавија докази дека компанијата ГЕН-И уплатила 1.470.000 евра на сметката на амбасадорот Беришај, пари кои тој не ги пријавил кога се појавил пред истражната комисија. Спорниот момент е тоа што ГЕН-И ги пратила милионските суми во Приштина додека Голоб бил на нејзино чело, а меѓу другото, во повеќемилионски трансакции била финансирана кампањата на Курти.

Голоб бил на врвот на компанијата цели 16 години, а скандалот изби речиси истовремено по неговото доаѓање на власт во Словенија. Досега, тој постојано негираше дека се познава со Мартин Беришај.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Ердоган отсечно ја отфрли можноста да ја поддржи земјата во НАТО

Турција позитивно гледа на барањето на Финска за членство во НАТО, но не и на барањето на Шведска, изјави денеска турскиот претседател, Реџеп Таип...

Руските сили го опколија Бахмут и во моментов се водат борби за контрола врз автопатот кој води западно од Бахмут до Часив Јар

Руските сили го опколија Бахмут и во моментов се водат борби за контрола врз автопатот кој води западно од Бахмут до Часив Јар –...

Како европскиот туристички скапоцен камен стана престолнина на кокаинот (ВИДЕО)

Некогаш попознат по стариот град со калдрма и квартот со дијаманти, Антверпен сега ја носи озлогласената титула европски главен град на кокаинот. Поранешниот дилер Пол...
spot_img
spot_img
spot_img