24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Словачкиот премиер ја предупреди светската јавност

НАЈЧИТАНО

Словачкиот премиер Едуард Хегер испрати предупредување за иднината на неговата земја, во случај Русија да ја победи Украина.

– Ако падне Украина, следна на ред ќе биде Словачка – изјави премиерот.

Хегер ова го изјави за време на излагањето на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија.

Претходно, преку видео бим во Давос се обрати и украинскиот претседател Володомир Зеленски, кој потврди дека ситуацијата на украинската војска во Донбас е неиздржлива, барајќи оружје и друг вид на поддршка од сојузниците.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО