8.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Следната среда Бундестагот ќе расправа за БиХ, на тема 30-годишнината од почетокот на војната

НАЈЧИТАНО

Во среда на 6 април 2022 година во Бундестагот ќе се одржи дебата за Босна и Херцеговина, поточно на тема „30-годишнина од почетокот на војната во БиХ“.

Како што е најавено, пратениците ќе дебатираат околу 70 минути.

„Војната во Босна и Херцеговина започна на 4 април 1992 година со опсадата на главниот град Сараево, а заврши во ноември 1995 година со потпишувањето на Дејтонскиот договор. „Повеќе од два милиони луѓе се протерани од своите домови, а околу 100.000 ги загубија животите“, се вели во соопштението на седницата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО