0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Следната недела ќе почне нормално да функционира сајтот на Бирото за јавни набавки

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Следната недела ќе почне нормално да функционира сајтот на Бирото за јавни набавки. Тендерите ќе бидат одложени за периодот за кој требало да бидат објавени и не се работи за никакво оштетување на податоците. Изјави за Плусинфо директорот на Бирото Борче Хагев.

Хагев тврди дека нема никакво оштетување на податоците и дека се работи за посериозен технички проблем.

-Имаме технички проблем на кој работат експерти и очекуваме веќе денеска дел од сајтот да се подигне. Сепак, од наредната недела ќе се нормализира целосно работата на сајтот. Немам информација дали имало хакерски напад на сајтот, но сум информиран дека нема никакво оштетување на податоците. Значи се работи за технички проблем на која работат експертите – изајви за Плусинфо Хагев.

Компаниите кои ги следат тендерите реагираат дека немаат увид во објавите за тендерите за кои веќе течат роковите. Од компаниите велат дека е доведено во прашање аплицирањето за јавните набавки.

Хагев,пак , вели дека сите тендери кои требаше да бидат објавени во текот на оваа недела се одлагаат.

– Периодот на одлагање на тендерите е за оноклу колку што не работеше сајтот – појаснува Хагев.

Сајтот на Бирото за јавни набавки на кој се објавуваат сите тендери, нивното завршување и договорите за јавните набавки на државните институции, јавните претпријатија и државните компании, не работи од 17 април, веќе една работна седмица.

Ова е првпат со денови да не може да се отстрани проблемот со сајтот за јавни набавки на Бирото за јавни набавки. Досегашните застои биле во траење од максимум 15-тина минути.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img