7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Следен голем предизвик, бродот „Кузњецов

НАЈЧИТАНО

Британскиот историчар Еван Маудсли, кој е специјалист за руската историја и Втората светска војна, за Би-Би-Си изјави  дека последен пат руски крстосувач бил потопен пред 81 година и тоа од страна на Германија во близина на Крим за време на Втората светска војна.

Тој додаде дека Русија изгубила други видови воени бродови за време на Втората светска војна, но „Чернова Украина“ е последниот руски крстосувач што бил потопен во 1941 година.

Професорот вели дека бродот „Москва“, иако беше стар речиси 40 години, е еден од најголемите бродови во руската морнарица и дека од 1980-тите не се изградени нови бродови со голема површина.

– Претпоставувајќи дека Москва всушност била погодена и уништена од релативно мала ракета Нептун, настанот сугерира дека бродот имал лоша ракетна одбрана и слаба контрола на штетата – смета историчарот.

По потонувањето на руската морнарица „Москва“, аналитичарите сметаат дека единствен поголем пораз за Путин би бил загубата на носачот на авиони „Кузњецов“ или можеби некоја од руските подморници со балистички ракети, пишува Мондо.

Кузњецов бил изграден во бродоградилиштето на Црното Море и неколку пати го менувал своето име. Тоа е официјалното име на единствениот активен руски носач на авиони, кој е и предводник на морнарицата на Руската Федерација, односно на руската морнарица“.

Човекот по кој беше именуван е адмирал Николај Герасимович Кузњецов, легенда на Втората светска војна, носител на четири ордени на Ленин, два ордени на Ушаков, три ордени на Црвеното знаме, Орден на Црвената звезда и на Значката на честа.

Кузњецов е потомок на српски емигранти во Руската империја, но тоа не е официјално потврдено. Имено, таткото на Николај Герасимович Кузњецов, кој е роден на 24 јули 1904 година во Медветки, бил српски емигрант кој пристигнал во Русија кон крајот на 19 век. Денес, Кузњецов се смета за еден од најистакнатите луѓе во историјата на Советскиот сојуз.

 

 

Адмирал Кузњецов има различен дизајн од американските носачи на авиони, а неговата функција е заштита и поддршка на стратешки нуклеарни подморници, воени бродови и авиони во рамките на руската морнарица. Тежи меѓу 43-55.000 тони, долг е 306,5 метри, има провев од 9,1 метар, се движи со брзина од 32 јазли, има екипаж од 1.960 луѓе и може да прими меѓу 41-52 авиони. Главниот борбен авион кој се наоѓа на „Кузњецов“ е ловецот Су-33, кој е надградена поморска верзија на авионот Су-27.

Гордоста на руската армија „Кузњецов“ беше искористена во воената кампања на Русија во Сирија за поддршка на сирискиот претседател Башар ал Асад. Авионите извршија напади врз сириските бунтовнички сили.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО