1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Славниот комичар повторно се согласи да биде водител на Оскарите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Џими Кимел повторно ќе биде домаќин на Оскарите во 2023 година, објавија организаторите денеска, избирајќи го водителот ветеран да ја додели најпрестижната награда во Холивуд една година откако актерот Вил Смит му удри шлаканица на минатогодишниот водител Крис Рок на церемонијата.

Академијата за филмски уметности и науки се надева дека Кимел, популарниот американски комичар и водител на ток-шоу во доцните часови, кој беше домаќин на Оскарите во 2017 и 2018 година, ќе помогне да се зголеми ТВ гледаноста на овој настан по минатогодишниот испад на Смит.

Пренесот на доделувањето на престижните Оскари беше емитуван на мрежата „Еј-би-си Волт Дизни ко“, ја забележа втората најниска гледаност во својата историја, а снимката од Смит како му удира шлаканица на Рок на сцената откако комичарот се пошегува на сметка на сопругата на актерот, беше споделена на социјалните мрежи и со денови доминираше на насловните.

„Да се ​​биде поканет за домаќин на Оскарите по трет пат е или голема чест или стапица. Во секој случај, благодарен сум на Академијата што ми го постави прашањето толку брзо откако сите добри момчиња одговорија негативно“, им рекол Кимел на новинарите.

Церемонијата ќе се одржи на 12 март во театарот „Долби“ во Лос Анџелес.

„Џими е совршен домаќин кој ќе ни помогне да препознаеме неверојатни уметници и филмови на овогодинешното 95-то доделување на Оскарите“, стои во соопштението на директорот на Академијата Бил Крамер и претседателката на Академијата Џенет Јанг.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ЕУ е стратешки приоритет на Владата, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во преговорите. Вицепремиерката Славица Грковска во...

МВР – Извадок на дел од дневните настани 30.01.2023

На 29.01.2023 во 19.20 часот на ул.„Трајко Николоски“ во Прилеп, полициски службеници од СВР Битола-ОВР Прилеп го лишиле од слобода Џ.П.(40) од Прилеп. Тој...

Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Најмалку 28 лица загинаа, а повеќе од 150 се повредени во експлозија во џамија во пакистанскиот град Пешавар. Експлозијата се случи кога џамијата беше...
spot_img
spot_img
spot_img