21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Скорсезе и Ди Каприо повторно соработуваат

НАЈЧИТАНО

Режисерот Мартин Скорсезе и актерот Леонардо ди Каприо планираат нова соработка по филмовите Gangs of New York, The Aviator, The Deceased, Shutter Island и The Wolf of Wall Street.

Дуото сака да сними историска драма за опстанокот на брегот на Јужна Америка, објавија Hollywood Reporter и Variety.

Правата за филмот се стекнати од сервисот за стриминг на Apple. Филмот е заснован на научно-фантастичната книга со наслов The Wager: A Tale of Shipwreck, Mutiny and Murder, од американскиот писател Дејвид Гран.

Приказната раскажува за британски воен брод кој се насука на осамениот остров во близина на Чиле во средината на осумнаесеттиот век. Во суровата борба за живот, екипажот гладува, се случуваат убиства и бунтови.

Гран е автор и на нефикциската книга Killers of the Flower Moon, врз основа на која Скорсезе неодамна сними истоимен филм со Ди Каприо во главната улога, кој се очекува во кината следната година.

Тој зборува за убиствата на членовите на индијанското племе Осаж во Оклахома во 1920-тите, кога на нивната земја биле откриени големи резерви на нафта.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО