More

  Скенирањето ги открива тајните на златната машка мумија

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Мумијата на златното момче кое почина пред 2.300 години во древниот Египет долго време беше обвиткана во мистерија. Но, сега научниците дигитално ја „одвиткале мумијата“ и откриле детали кои биле скриени со векови.

  Според светогледот на древните Египќани, смртта била само премин во задгробниот живот и затоа на некои од починатите им биле дадени скапоцени гробни предмети за да ги пренесат во задгробниот живот. За да се видат, некогаш требаше да се отворат мумии, но сега недеструктивен процес откри работи невидливи за око за мумијата, наречена златно момче.

  Како што објаснува тим од експерти во научното списание Frontiers in Medicine, мумијата стара околу 2.300 години не е отворена. Прекрасните додатоци за погребување беа откриени со компјутерска томографија со рендгенска слика.

  Мумијата, која била откриена во Горен Египет во 1916 година, потекнува од периодот на Птоломеј од околу 330 година п.н.е. n. бр. Од неговото откривање, се чува во Египетскиот музеј во Каиро. Според германската новинска агенција dpa, врз основа на компјутерска томографија, истражувачите утврдиле дека се работи за мумија на момче, старо приближно 15 години и високо 1,3 метри.

  Меѓу другото, во устата на покојникот била ставена златна амајлија во форма на јазик, која требало да му овозможи да зборува во задгробниот живот. Во градите, сепак, имал златен скараб, за кој древните Египќани верувале дека може да помогне во транзицијата кон задгробниот живот.

  Мумијата беше украсена со 49 амајлии уредно наредени во три реда меѓу наборите на завои и во телесната празнина, рече Сахар Салим, професор по медицина на Универзитетот во Каиро и водач на студијата. Амајлиите се направени од злато, полускапоцени камења, печена глина и керамика. „Нивната цел беше да го заштитат телото и да му дадат сила во задгробниот живот“, додаде таа.

  Во Стариот Египет, се верувало дека духот живее во задгробниот живот по смртта. Влезот во задгробниот живот беше возможен само по опасното патување низ подземниот свет и по пресудата на последниот суд. Затоа, роднините и балсаматорите работеа за да му овозможат на покојникот да влезе во задгробниот живот и да го заштитат неговото тело.

  На „златното момче“, кое веројатно припаѓало на повисока социјална класа во моментот на неговата смрт, затоа му биле дадени и чевли. „Сандалите требаше да му овозможат да истрча надвор од ковчегот“, рече Сахар Салим. Покрај тоа, момчето носело позлатена маска и ограда. Според истражувачите, по смртта на момчето, мозокот бил отстранет преку носот, а черепот бил наполнет со смола. Освен срцето, му биле извадени и внатрешните органи.

  Светски познатиот египтолог: „Вашата“ мумија треба да остане во Словенија

  Како што пишува dpa, во Гиза во близина на Каиро моментално се гради Големиот египетски музеј, кој се очекува официјално да биде отворен оваа година. Многу од артефактите сè уште се изложени во древниот египетски музеј на централниот плоштад Тахрир. „Златното момче“ ќе биде изложено во главната сала, заедно со томографија.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img