25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Скандал околу производството на месо, муштериите немаат поим што јаделе

НАЈЧИТАНО

Голем скандал избувна во Германија околу најголемата германска компанија за преработка и производство на месо, Tönnies.

Германските медиуми тврдат дека компанијата користи механички одвоено месо за производство на своите колбаси, но тоа го чува во тајност. Механички одвоеното месо се пресува од животински трупови или крупно исечкани коски со остатоци од месо, што резултира со кашеста и, пред сè, евтина маса.

Но, според законот, производителот мора конкретно да го наведе ова на производот. Меѓутоа, овде не е така. Лабораториските тестови од универзитетскиот професор Бремерхавен Стефан Витке за Шпигел и ГДР даваат конкретни докази.

ГДР и Шпигел на тестирање доставија вкупно 30 примероци од живински колбаси и месо од живина од различни производители. Страшен резултат: девет примероци, вклучително и четири органски производи од колбаси, беа направени од механички одвоено месо. Сепак, немаше докази за употреба на механички одвоено месо во десетте примероци на ладно исечени тестирани со парчиња филе, свинско филе или печено месо.

Универзитетскиот професор Стефан Витке разви нов метод со кој може да се открие употребата на механички одвоено месо во производите од колбаси, што претходно беше речиси невозможно. Пет од деветте производи што содржат механички одвоено месо беа произведени од групацијата Zur Mühlen, која припаѓа на групата Tönnies.

Два производи од источно-вестфалскиот производител Франц Вилтман и по еден од Wiesenhof и Mecklenburger Landpute GmbH беа исто така меѓу позитивните случаи. Овие производи се продаваа под брендови како што се Гутфрид, Едека Био, Реве Био или Реве Бесте Вал. Употребата на механички одвоено месо од живина не е забранета во Германија, но никаде не е направена посебна ознака за овој вид на месни производи.

Портпаролите на три компании кои припаѓаат на Tönnies Holding (вклучувајќи го и Гутфрид) пишуваат дека не се користи механички одвоено месо и дека се сомневаат во процедурата за тестирање на Витке. „Никаде во нашето производство не користиме „одвоено месо“. Одбиваме да го користиме поради квалитетот “, рече портпаролката на Вилтман.

Визенхоф објави дека тестираната мортадела од живина не содржи механички одвоено месо. Методот на истражување што го користи Универзитетот за применети науки Бремерхавен не е поддржан. Инспекторите за храна, пак, го поддржуваат новиот процес на тестирање.

Матијас Денкер, раководител на одделот во Државниот завод за безбедност на храна во Мекленбург-Западна Померанија, вели: „Ми се чини дека новиот метод на тестирање е многу сигурен“. Здруженијата за заштита на потрошувачите беа шокирани од резултатот.

Армин Валет од Центарот за советување потрошувачи во Хамбург рече: „Кога месните компании користат механички одвоено месо без да го истакнуваат на производите, тоа е измама на потрошувачите во голем обем“. Ако наводите се точни, Матијас Волфшмит од Foodwatch гледа јасен случај на измама на потрошувачите. Тој вели дека тоа е „измама на потрошувачите“ и тврди дека стоката повеќе не треба да се продава доколку се потврди сомнежот, пишува списанието „Феникс“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО