8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

САД го поздравија договорот меѓу Белград и Приштина, охрабрувајќи го напредокот во нормализацијата

НАЈЧИТАНО

Соединетите Американски Држави (САД) го поздравија договорот за регистарски таблички што го постигнаа Белград и Приштина со посредство на Европската унија во Брисел. Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс оцени дека станува збор за договор со кој се избегнува понатамошна ескалација на тензиите.

„Го пофалуваме и договорот меѓу двете земји итно и целосно да се фокусираме на нормализација на односите под покровителство на разговорите со посредство на Европската унија. Го поддржуваме дијалогот што го води ЕУ како најдобар начин за подобрување на европската иднина на Србија и Косово“, се вели во соопштението, а денеска го пренесе Гласот на Америка (ГЛАС на Америка).

И САД ја поздравија одлуката на двете страни да им дадат приоритет на интересите на граѓаните и да преземат чекори за подобрување на секојдневниот живот.

„Двете страни, со помош на Европската унија, направија огромен чекор напред – кон обезбедување мир и стабилност во целиот регион. САД ги поздравуваат конструктивните преговори и охрабруваат понатамошен напредок кон нормализација на односите“, се вели во соопштението на портпаролот на Стејт департментот.

По постигнувањето на договорот за регистарските таблички во Брисел, советникот во Стејт департментот Дерек Шоле разговараше со премиерот на Косово Аљбин Курти и му се заблагодари за неговиот конструктивен ангажман во изнаоѓање начини за деескалација на тензиите и за неговата посветеност да се работи итно на нормализација на односите меѓу Косово и Србија.

Шоле на Твитер изјави дека имал добар разговор со премиерот на Косово.

„Му се заблагодарив за неговиот конструктивен ангажман во изнаоѓањето начин за деескалација на тензиите и за неговата посветеност да работи итно на нормализација на односите меѓу Косово и Србија во дијалог со посредство на ЕУ, кој САД силно го поддржуваат“, напиша Шоле. .

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО