23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Сијарто: Воведувањето ембарго на ЕУ за руската нафта ќе ја уништи унгарската економија

НАЈЧИТАНО

Предлогот на ЕУ за воведување ембарго на руската нафта би ја уништил унгарската економија и не донесе решение за големите проблеми со кои би се соочила Унгарија, изјави министерот за надворешни работи Петер Сијарто.

Тој во видео порака на својата страница на „Фејсбук“ рече дека по досегашните разговори Европската комисија нема решение.

Сијарто додаде дека договор за ембаргото може да се постигне само доколку се примени на нафта увезена по морски пат, додека испораката на руска нафта преку гасоводот ќе биде целосно исклучена.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО