18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Сите цивили евакуирани од Азовстаљ! Десетици загинати во ракетниот оган во засолништето

НАЈЧИТАНО

74 е денот на руската инвазија на Украина.Украинците стравуваат дека во воздушен напад врз училиште во Луганск, кое служело како засолниште, загинале 60 луѓе.

ТЕК НА НАСТАНИТЕ ОД МИНУТА ДО МИНУТА
08:20 часот
Сите цивили се евакуирани од фабриката за челик Азовстал
Сите стари лица, жени и деца се евакуирани од фабриката за челик Азовстал во Мариупол, соопштија од украинската и руската страна.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека од фабриката се спасени 300 цивили, додека руското Министерство за одбрана даде многу помал број, наведувајќи дека за три дена биле евакуирани 51 лице, пренесува Би-би-си.

08:14 часот
Десетици загинати во воздушен напад врз засолниште
Се стравува дека 60 луѓе загинале во воздушен напад врз училиште во областа Луганск, кое служело како засолниште за цивили.

Околу 90 луѓе беа во засолништето во училиштето, изјави Сегеј Хаидаи, шеф на регионалната воена управа на Луганск.

Тој додаде дека 30 лица се извлечени од урнатините.

08:11
Русија уништи речиси 200 локации на украинското културно наследство
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека над 200 локации на украинското културно наследство се уништени во последните 2 и пол месеци од почетокот на руската инвазија на таа земја.

„До 7 мај, руската војска уништи или оштети над 200 места на културно наследство“, рече тој во видео изјава во саботата во Киев.

Меѓу нив е и музејот на украинскиот поет и филозоф Григориј Сковорода во регионот Харков, кој беше погоден од ракета претходната вечер, рече Зеленски.

Тавата за пржење живеела од 1722 до 1794 година.

Зеленски рече дека останал без зборови откако руското гранатирање го уништи музејот посветен на Сковорода.

Ноќен напад во селото Сковородинивки во источна Украина удрил во покривот на музејот, ја запалил зградата и повредил 35-годишен чувар. Највредните предмети претходно беа префрлени на безбедно, изјави регионалниот гувернер на Харков, Олех Синегубов.

„Секој ден од оваа војна, руската армија прави нешто што ме остава без зборови. А потоа следниот ден прави нешто друго што ве тера да се чувствувате повторно исто“, рече Зеленски во доцното ноќно обраќање.

„Целирани напади врз музеи – дури ни терористите не би размислувале за тоа. Но, тоа е армијата против која се бориме“, рече тој.

Сковорода, украински козак, последните години од животот ги поминал во селото Ивановка, кое подоцна во негова чест било преименувано – Сковородинивка.

За жал, злото се враќа кога едни не ги почитуваат правата на другите, не ги почитуваат законите и го уништуваат културното наследство“, рече Зеленски.

„Токму тоа и се случи на Русија. Затоа треба да се браниме. Мораме да ги браниме нашите луѓе, градови, дури и музеи, кои стануваат мета на руските ракети“.

Светот ќе ја одбележи победата над нацистите во Втората светска војна во недела и понеделник, додаде тој.

Но, потезите на Русија треба да ја потсетуваат „секоја држава и секоја нација на фактот дека е невозможно да се победи злото еднаш засекогаш“, рече тој.

08:10 часот
Украина во фокусот на видео конференцијата на лидерите на Г7
Лидерите на Г7 во недела треба да одржат видео-конференција на која ќе доминира загриженоста за руската инвазија на Украина.

Треба да учествува и украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој ќе ги информира лидерите на Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и САД за ситуацијата во неговата земја.

Според некои извештаи, американскиот претседател Џо Бајден би можел да го покрене прашањето за дополнителни санкции против Русија.

Засега не се знае што ќе прави по заминувањето од функцијата.

Состанокот во недела се одржува на денот кога Европа традиционално го означува крајот на Втората светска војна и ослободувањето на Европа од нацистичките сили. Русија во понеделник го означува крајот на таа војна.

Русија ја нападна Украина на 24 февруари под изговор дека наводно ги злоупотребува етничките Руси на територијата на Украина и вети дека ќе ја „деназифицира“ соседната земја.

Силниот украински отпор ги турна руските сили назад на исток, но Русија не покажа знаци дека ќе се откаже од војната, за која тврдеше дека нема да започне неколку месеци пред нападот.

08:08 часот
Кадиров објави дека е освоен уште еден град
Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави во неделата дека неговите војници ја презеле контролата врз поголемиот дел од источниот украински град Попасна, додека украинските власти соопштија дека битката за источниот град сè уште трае.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО