5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Сите податоци на јавната администрација се заштитени и не е откриен доверлив документ на српската влада

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Сите податоци на јавната администрација се заштитени и не е откриен доверлив документ на српската влада, објави денеска српското Министерство за информации и телекомуникации во врска со заканите на социјалните мрежи и тврдењата на хакерската група „Анонимуси” дека одредени веб-страници се компромитирани.

„Анонимуси” на почетокот на годината на социјалните мрежи објавија дека веб-страницата на Војската на Србија, која на 5 јануари накратко беше недостапна, била хакирана. Слично изразени закани дојдоа и од други профили на Твитер, кои се потпишуваат како членови на групата „Анонимуси”.

– Сите податоци од значење за Република Србија се чуваат во државните центри за податоци во Белград и Крагуевац според највисоките технички и безбедносни стандарди – соопшти Министерството за информации и телекомуникации.

Нагласено е дека стручните служби на Министерството за внатрешни работи, Агенцијата за безбедност и информации (БИА), Управата за информатички технологии и електронска администрација и Министерството за одбрана „работат координирано и ги следат сите активности”.

„Вознемирувачките објави” на социјалните мрежи, како што оценуваат од Министерството, имаат за цел „да ги исплашат граѓаните и да претставуваат елемент на специјалната војна што се води против Србија”.

Од вработените во јавната администрација беше побарано да ги почитуваат мерките за безбедност на информациите и сите безбедносни препораки во врска со непроверените и сомнителни е-пошти и веб-страници.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Владата го смени името, но но не и планот

Владата воведува данок против оние форми кои енормно профитираа од кризите изминативе две-три години, само го нарекува со друго има, данок за солидарност. Имено, доколку државата...

И на МНР му „пукна филмот“

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни антибугарски активности во Република...

Груевски ја коментира ситуацијата со соседна Бугарија

„Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ...
spot_img
spot_img
spot_img